open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Vjetroelektrane
Odobren projekt Elektroprivrede BiH od 200 miliona KM
Elektroprivreda BiH planira investicije vrijedne više od 2 milijarde KM u roku od tri godine
AUTOR: Biznisinfo/Faktor
05.06.2025. u 17:36
get url
text
Vjetroelektrana
Vjetroelektrana
Federalno ministarstvo okoliša i turizma odobrilo je izgradnju vjetroelektrane kod Konjica, što je velika investicija u obnovljive izvore energije Elektroprivrede BiH, piše BiznisInfo.ba.
– Utvrđuje se da za Projekat izgradnje Vjetroelektrane "Bitovnja", snage cca 90 MW, Grad Konjic, nije potrebno dalje provođenje procjene utjecaja na okoliš putem izrade Studije utjecaja na okoliš – navodi se u rješenju federalnog ministarstva koje je stavljeno na javni uvid.
Naime, Elektroprivreda BiH d.d. planira izgradnju vjetroelektrane "Bitovnje", vrijednosti projekta iznosi otprilike 200 miliona KM.
Plato Bitovnje prostire se duž planine Bitovnja i nalazi se sjeverno od Konjica,
Projekt obuhvata izgradnju 15 vjetroagregata nazivne jedinične snage do 7 MW pri čemu je instalisana snaga VE Bitovnja 90 MW. Također uključuje i izgradnju internih pristupnih puteva i montažnih platoa za vjetroagregate, izgradnju trafostanice TS Bitovnja, izgradnju podzemne srednjonaponske i komunikacione mreže od vjetroagregata kao i priključnog dalekovoda, rekonstrukcija pristupnog puta te samostojeći stub sa uređajima za mjerenje parametara vjetra.
Podsjetimo da Elektroprivreda BiH planira investicije vrijedne više od 2 milijarde KM u roku od tri godine.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.