open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Na rođendan
Amar Dedić potpisao za Newcastle United, zadužio broj 37: Poseban osjećaj i zaista velika čast
Zaista sam sretan što sam ovdje i jedva čekam da počnem igrati za klub i nevjerovatne navijače, kazao je Dedić
AUTOR: Faktor
18.08.2026. u 10:16
get url
text
Dedić potpisao petogodišnji ugovor
Dedić potpisao petogodišnji ugovor
FOTO: FC Newcastle United
Amar Dedić, fudbalski A reprezentativac Bosne i Hercegovine, novi je igrač Newcastle Uniteda.
Potvrdio je to klub sa St. James Parka na svojoj zvaničnoj stranici.
- Sa zadovoljstvom objavljujemo potpisivanje ugovora sa bosanskohercegovačkim reprezentativnim bekom Amarom Dedićem iz portugalskog giganta SL Benfice.
Dvadesetčetverogodišnjak, koji potpisuje ugovor na svoj rođendan, nosit će dres s brojem 37. Amar je potpisao petogodišnji ugovor i postao šesti igrač koji je ovog ljeta stigao na St. James Parku - saopćio je Newcastle.

Saradnja sa Matthiasom Jaissleom

Engleski klub naveo je kako je Dedić imao prethodno iskustvo u radu s glavnim trenerom Svraka Matthiasom Jaissleom, igrajući pod njegovim vodstvom u Austriji tokom ranih faza svoje karijere za FC Liefering i Red Bull Salzburg.
- Poseban je osjećaj i zaista velika čast za mene pridružiti se Newcastle Unitedu. Zaista sam sretan što sam ovdje i jedva čekam da počnem igrati za klub i nevjerovatne navijače.
Ponovna saradnja s Matthiasom bila je veliki faktor za mene. Dobro se poznajemo, on zna šta mogu donijeti na teren i zaista sam sretan što ponovo igram za njega.
Igranje Premier lige na St. James Parku bit će zaista posebno. Svaka utakmica se osjeća kao veliki događaj, sa nevjerovatnom atmosferom. Zaista sam uzbuđen što počinjem - kazao je Dedić.
Glavni trener Newcastle Uniteda, Matthias Jaissle, dodao je:
- Zaista sam sretan što sam Amara dodao u naš tim. On je igrač kojeg jako dobro poznajem, radio sam s njim od malih nogu u Austriji i pratio njegovu karijeru od tada.
On će donijeti i odbrambene i napadačke kvalitete u naš tim, što odgovara stilu fudbala koji želimo igrati. Atletski je građen, agresivan i tehnički vrlo dobar, ali također ima veliki potencijal za daljnji razvoj
Amar je još mlad, ali već ima mnogo vrijednog iskustva. Igrao je u Ligi prvaka i na Svjetskom prvenstvu, a predstavljao je i velike klubove u Austriji, Francuskoj i Portugalu. Zaista se radujem ponovnoj saradnji s njim.
Sportski direktor Newcastle Uniteda, Ross Wilson, nahvalio je Zmaja.
- Oduševljen sam što mogu poželjeti dobrodošlicu Amaru u Newcastle United. On je igrač kojeg Matthias jako dobro poznaje i kojeg svi jako cijenimo. Vidimo ga kao igrača koji odmah jača naš tim, sposobnog da igra i na desnoj i na lijevoj strani.
Pokazao je svoj nivo u Red Bull Salzburgu i Benfici kao moderan bek koji ima sposobnost da doprinese na obje strane terena. Nevjerovatno je gladan da se dokaže ovdje u Newcastle Unitedu i u Premier ligi - kazao je Wilson.
Rođen u Zelle am Seeu, Austrija, Amar je svoje rane fudbalske godine proveo igrajući za LUV Graz i Sturm Graz. Prešao je u omladinsku akademiju Red Bull Salzburga 2015. godine, a četiri godine kasnije tamo je potpisao profesionalni ugovor.
Vrijeme je proveo u njihovoj prvoj ekipi Liefering, gdje je prvo igrao pod vodstvom Matthiasa Jaisslea, a također je bio na posudbi u Wolfsberger AC-u, prije nego što se vratio u Salzburg kako bi debitovao u prvom timu i odigrao 95 utakmica u svim takmičenjima za klub.

Za Zmajeve odigrao 31 utakmicu

Dedić je bio na posudbi u francuskom gigantu Marseilleu tokom sezone 2024/25, odigravši 10 utakmica u Ligue 1, prije nego što se prošlog ljeta pridružio Benfici. Nastupao je za portugalski tim na St. James Parku u oktobru prošle godine u utakmici UEFA Lige prvaka.
Dvadesettrogodišnjak ima 31 nastup za Bosnu i Herzegovu, od kojih su tri sakupljene na ovogodišnjem Svjetskom prvenstvu u fudbalu.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2026 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.