Stari rivali
BiH protiv Luksembruga ima sedam od osam, gol-razlika ubjedljivo na strani Zmajeva
Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras (20:45 sati) gostuje selekciji Luksemburga u devetom, pretposljednjem kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2024. u Njemačkoj.
16.11.2023. u 09:26

Reprezentacija BiH već je izgubila šanse da se kroz kvalifikacije plasira na Euro i posljednja dva meča kvalifikacija selektoru Savi Miloševiću poslužit će kao priprema za odlučujuće susrete baraža u martu.

VEZANI TEKST - Najdramatičnija utakmica BiH u Luksemburgu: Pobjeda vrijedila zlata, a na golu panter iz Zavidovića

Naša selekcija se do sada osam puta sastala sa sutrašnjim protivnikom, te je zabilježila sedam pobjeda i jedan poraz, uz gol-razliku 17:3.

Prvi put reprezentacija Bosne i Hercegovine se sa Luksemburgom sastala 29. marta 2003. godine u okviru kvalifikacija za EURO 2004. U meču odigranom na Bilinom polju u Zenici bh. tim je slavio 2:0 golovima Elvira Bolića u 58. i Sergeja Barbareza u 75. minuti. U istom kvalifikacionom ciklusu na stadionu Josy Barthel u Luksemburgu 10. septembra 2003. Bosna i Hercegovina je pobijedila rezultatom 1:0 golom Barbareza u 35. minuti.

Na istom stadionu 31. marta 2004. ove selekcije su odigrale prijateljski meč u kojem je BiH pobijedila 2:1. Zvjezdan Misimović u 63. i Elvir Bolić u 71. su pogađali za našu selekciju, a Daniel Huss u 87. za Luksemburg.

U okviru kvalifikacija za EURO 2012. u meču na Josy Barthel stadionu 3. septembra 2010. Bosna i Hercegovina je pobijedila 3:0, a strijelci su bili Senijad Ibričić u 6, Miralem Pjanić u 12. i Edin Džeko u 16. minuti. Na Bilinom polju u uzvratnom meču 7. oktobra 2011. Zmajevi su bili još ubjedljiviji pobijedivši 5:0. Misimović je postigao dva gola u 15. i 22, a pogađali su još Džeko u 12, Pjanić u 36. i Haris Medunjanin u 51. minuti.

Naredna dva susreta bila su prijateljska. U Luksemburgu 25. marta 2016. bilo je 3:0 za Bosnu i Hercegovinu. Maxime Chanot je u 73. minuti pogodio vlastitu mrežu, a golove su postigli i Milan Đurić u 75. i Miralem Pjanić u prvoj minuti sudijske nadoknade vremena. U Zenici 29. marta 2022. godine Zmajevu su pobijedili 1:0 golom kapitena Edina Džeke u 86.  minuti.

Posljednji meč ove selekcije su odigrale u okviru aktuelnog kvalifikacionog ciklusa 20. juna u Zenici. Luksemburg je pobijedio sa 0:2, a golove su postigli Yvandro Borges Sanches u 4. i Danel Sinani u 74. minuti