Prvaci svijeta
Koliko novca je City zaradio u Saudijskoj Arabiji?
FIFA Svjetsko klupsko prvenstvo u saudijskoj Džedi osvojili su fudbaleri Manchester Cityja.
22.12.2023. u 21:23

Tim Pepa Guardiole u finalnom meču nadigrao je brazilski Fluminense rezultatom 4:0.

Za Manchester City, koji je prošle sezone prvi put osvojio Ligu prvaka, ovo je i prvi trofej svjetskog klupskog prvaka.

Građani će za titulu inkasirati pet miliona dolara, a poraženom finalisti na konto ide milion dolara manje.

Trećeplasirani Al Ahly iz Egipta inkasirao je 2,5 miliona eura, a japanska Urawa Reds za četvrti mjesto dva miliona eura.

Pobjedom Manchester Cityja nastavljena je dominacija Evropljana kada je u pitanju borba za svjetski tron. Ovo je bilo 11. uzastopno finale u kojem su slavili evropski klubovi.

Najviše titula svjetskog prvaka osvojili su fudbaleri Real Madrida. Kraljevi su pet puta bili prvaci svijeta, a Barcelona tri.

Pep Guardiola postao je prvi trener koji je četiri puta osvajao ovaj trofej. Osim sa Cityjem slavio je sa Barcelonom i Bayernom.

Posljednji tim koji je postao prvak svijeta, a koji ne dolazi iz Evrope, bio je Corinthians 2012. godine.