Fudbalski klub Velež iza sebe ima sezonu koja je donijela plasman u Evropu, finale Kupa BiH i značajne promjene u organizaciji kluba.
U razgovoru za
Velež TV predsjednik Admir Rahimić i dosadašnji pridruženi član Uprave Meho Kodro govorili su o stabilizaciji kluba, sportskom segmentu, omladinskoj školi, očekivanjima i budućnosti naših Rođenih.
Kodro se ovom prilikom i oprostio od aktivne uloge u klubu, poručivši da su temelji postavljeni i da vjeruje u kontinuitet razvoja Veleža u godinama koje dolaze.
Na samom početku obratio se predsjednik Kluba gospodin Admir Rahimić.
- Prije svega bih iskoristio priliku da pozdravim sve naše Rođene širom svijeta i da čestitam Bajram. U klubu sam već četiri godine, i mogu reći da stanje u klubu nikada nije bilo bolje. Napredovali smo u svim segmentima, a ono što je najvažnije klub je finansijski stabilan.
Dobili smo i potvrdu od komisije za licenciranje klubova, da smo jedan od najstabilinijih i najorganizovanijih Klubova u Premijer ligi BiH. Želim iskoristiti priliku da se zahvalim određenim ljudima. Tu bi počeo sa Upravom kluba, jer su ti ljudi preuzeli klub kada je stvarno bila teška situacija i kada niko drugi nije htio da preuzme klub.
Iako smo bili više puta u teškim situacijama, kao prošle sezone kada smo u posljednjem kolu izborili opstanak, ti isti ljudi nikada nisu imali dilemu da li nastaviti raditi u klubu. Također sam ponosan kao predsjednik da smo uspjeli pridobiti našeg Mehu Kodru da nam se pridruži u klubu, koji je evo godinu dana već rame uz rame uz nas. Mnogo nam je pomogao, i ovi rezultati koje trenutno imamo su velika zasluga upravo našeg Mehe.
Također, pored određenih igrača koji su stigli u klub, Kodro je bio ključna osoba da u klub dovedemo Ibru Rahimića, prvo kao direktora, a sada kao trenera. Dalje, veliki iskorak napravili smo u organizaciji i reorganizaciji u sportskom segmentu i administraciji. Uz pomoć Mehe, formirali smo i skauting službu koji do sada nismo imali, također imamo i aplikaciju za sportski segment, odnosno modalitet treninga koji je uspostavljan od prvog tima pa sve do omladinskih selekcija. Uvijek sam ponavljao i opet ću reći da bez zajedništva i jake zajednice nema uspjeha u klubu.
Kada je sportski rezultat u pitanju, ako izuzmemo finale Kupa koje nas je sve učinilo tužnim, sportski rezultat ove sezone je fantastičan. Da nam je neko ponudio prije sezone, da budemo četvrti na tabeli sa deset bodova prednosti u odnosu na petog, i da igramo finale Kupa ja bih to odmah potpisao, pogotovo nakon prethodne sezone. Razumijem i naše navijače koji uvijek traže više i više, ali ovo je bio maksimum što smo mogli da uradimo i ostvarimo.
I evo na kraju uvodnog izlaganja, želim se posebno zahvaliti Kodri koji je bio godinu dana uz nas, mnogo je radio na sistematizaciji sportskog segmenta, i on više neće biti tu sa nama kao pridruženi član Uprave, ali će biti uvijek prijatelj kluba i biti nam na raspolaganju za sve - kazao je Rahimić.
O sezoni koja je iza nas, ali i o razlogu odlaska iz FK Velež govorio je Kodro.
- Razlog mog odlaska je taj što je posao zbog kojeg sam ja bio u klubu završen. Kao što znate, moj život je skoncentrisan na Španiju, tamo mi je porodica i sve ostale obaveze. Bilo je puno posla, ali uz dovoljan broj ljudi, mislim da smo u organizacijskom smislu odradili veliki dio posla, naročito kada se vidi kakvo je stanje bilo prije godinu dana, i moram priznati da sam ponosan na to.
Sada mogu potvrditi da je Velež apsolutno organizovan klub, naročito u sportskom segmentu. Svu tu organizaciju potrebno je sada implementirati i voditi kako treba i sve stvari sprovesti u djelo - kazao je Kodro.
Koliko je teško u bh. fudbalu dugoročno graditi stabilan sportski projekat, posebno u sredini gdje su očekivanja navijača uvijek velika, kao što je to slučaj u našem klubu?
- U BiH je to vrlo nezgodno. Velež nema budžet kao neki od klubova iz vrha, ali Velež ima nešto drugo. Ima historiju, tradiciju i to je nešto na šta se svi mi ponosimo. Klub se mora jačati iz unutra da bi mogao da bude atraktivan, i to jačanje mora, uz određeno vrijeme, dovesti do rezultata. U Veležu postoji talenat i postoji pozitivna energija, ali kada sam došao, rekao sam da moramo imati sistem koji će sve to obuhvatiti i donijeti u budućnosti rezultat. Treba vremena.
Ideja kluba je da treba dati vremena ovoj organizaciji, koliko će to biti godina, ja ne znam, ali isto tako nemam dilemu da će prije ili poslije sva ova priča dati rezultat. Jasno je da su temelji uspostavljeni, ali isto tako temelji dalje moraju da se razvijaju. Uvijek može biti bolje. Implementirana je metodologija koja je vrlo jasna, razvijen je skauting i razvijena je Omladinska škola. Postoje preduslovi da svi segmenti mogu da rastu, svi kao jedan. Mora postojati zajednička energija i da svi ljudi funkcionišu na isti način i rezultat će doći - istakao je Kodro.
Tokom sezone bilo je dosta turbulencija i pritiska, kako rezultatskog tako i organizacijskog. Predsjednik Rahimić odgovorio je na pitanje koliko je bilo teško sačuvati stabilnost kluba u takvim okolnostima?
- Klub mora imati svoju misiju i svoju viziju i uz jasan sistem sve je lakše prebroditi. Imali smo jasan put koji smo pratili, i koji nam je pomogao da nas određeni izazovi koji su se dešavali ne poremete u našem funkcionisanju. Kada imate ljude u klubu koji su došli da pomognu, koji su tu iz dobre namjere, bez ličnih interesa, onda je to sve puno lakše. Bilo je tokom sezone teških momenata , ali nisam imao sumnje da ćemo na kraju napraviti dobar rezultat. Potreban je jasan sistem, vrijeme, plan, kontinuitet i to će nas dovesti do uspjeha - rekao je Rahimić.
Kodro se dotakao rada u Omladinskom pogonu.
- Moram priznati da sam zadovoljan. Ima pomaka i to velikih. Kada pogledamo u prošlost, i na kraju krajeva rezultati pojedinih ekipa i individualni kvalitet, vidi se da se sve to malo popelo na veći nivo. Imali smo juniore koji dosli do finala Kupa. Došlo je do promjena i u omladinskoj školi, i sada je jasno da će se svi morati držati reda.
Kada kažem reda mislim na modalitet igre, gdje bi sve ekipe trebale da igraju na isti način, naravno poštujući godišta. Postoji aplikacija preko koje se prati priprema treninga, trening, analiza treninga, isto tako utakmica. I sve to što se sada radi u Omladinskoj školi, sve to ima smisla, ali opet se vraćamo da za sve treba vremena.
Moja ideja i ideja FK Velež jeste da bi prva ekipa za četiri do pet godina ovog rada, trebala da imaju 40 posto igrača u prvoj ekipi koji su prošli Veležovu školu. Klub ne može egzistirati ako ne dođemo do situacije da klub ima svake godine jednog ili dva domaća fudbalera. Za razvoj fudbalera potrebne su četiri stvari. Potrebna je metodologija, dobri igrači, edukovani treneri i infrastruktura - zaključio je Kodro.