open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
UEFA "aminovala"
Slovenac će biti šef sudijske organizacije FSBiH?
Saznajemo da čelnici FSBiH traže "čovjeka" koji poznaje naš jezik, a teško je očekivati da bi to mogao biti neko iz Srbije ili Hrvatske
AUTOR: S. Šišić
10.07.2025. u 07:57
get url
text
Ko će u naredne četiri godine brinuti o sudijama?
Ko će u naredne četiri godine brinuti o sudijama?
FOTO: FSBiH
Fudbalski savez Bosne i Hercegovine uskoro će dobiti nove komisije, a svakako da najviše pažnje privlači ona koja će biti zadužena za sudije.
Izvjesno je da komisije moraju biti izabrane i imenovane do početka nove sezone, čiji je start zakazan za posljednji vikend u ovom mjesecu (26/27. juli).

Ime za sada tajna

Komisije će izabrati Izvršni odbor FSBiH, koji će sjednicu održati uskoro. Prvobitno je planirano da to bude u subotu nakon sjednice Skupštine FSBiH koja je zakazana za 11 sati. U najgorem slučaju sjednica će biti održana početkom naredne sedmice.
A kako je Faktor pisao, na čelu sudijske organizacije mogao bi biti stranac. Izvor blizak FSBiH potvrdio nam je da se užurbano radi na tome.
Kao što je to slučaj u Hrvatskoj i Srbiji, zeleno svjetlo za dolazak "supervizora" dala je i Evropska fudbalska federacija (UEFA). Saznajemo da čelnici FSBiH traže "čovjeka" koji poznaje naš jezik. Kako je teško očekivati da sudijski šef bude neko iz Srbije ili Hrvatske, šuška se da bi to mogao biti Slovenac. Ime je za sada tajna...
A koji bi bili zadaci novog šefa? Kako saznajemo, on bi bio zadužen za delegiranje sudija i analizu njihovih odluka na premijerligaškim terenima.
Komitet za sudije i suđenje FSBiH i dalje bi egzistirao. Kako to i Statut FSBiH nalaže. Samo je pitanje da li bi imao šest članova kao do sada ili tri. Što je opet regulisano papirima.
- Svaki stalni ili ad hoc komitet sastoji se od tri ili šest članova, uključujući predsjedavajućeg i dva potpredsjedavajuća, u skladu sa Organizacionim pravilima - piše u članu 43 Statuta FSBiH.

Ko dolazi umjesto Pilava?

Izvjesno je da će biti i određenih promjena kada su imena članova Komiteta za sudije i suđenje FSBiH. U protekle četiri godine u ovoj komisiji bili su: Robert Zrilić, Hrvoje Turudić, Elmir Pilav, Duško Vujičić, Adnan Alispahić i Miro Hrkać.
Tako ne bi začudilo kada bi umjesto Pilava "uskočili" Semir Kaplan ili Husein Terzić, a od novih imena sve glasnije se priča da svoje "mjesto pod suncem" traži i Goran Paradžik.
Jedno vrijeme član Komiteta za sudije i suđenje FSBiH bio je i Ognjen Valjić, koji je sada radi kao VAR projekt menadžer. Ni njegov povratak ne bi bio iznenađenje.  
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.