Trijumf na startu ciklusa
BiH ubjedljiva u Nikoziji, pet dvocifrenih Zmajeva, 26 poena Muse
Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine slavila je ubjedljivu pobjedu u Nikoziji protiv Kipra na startu kvalifikacija za Eurobasket 2025.
23.02.2024. u 19:46
Zmajevi su slavili rezultatom 99:66 dopustvši Kipranima da budu ravnopravan suparnik samo u prvoj četvrtini.
Kipar je u uvodu meča slušao šut za tri poena, brzo su domaći poveli 11:2, ali su onda izabranici Adisa Bećiragića zaigrali mnogo bolje i vratili meč pod kontrolu.
Na kraju je BiH prvu dionicu igre dobila rezultatom 28:27, uz 14 poena Džanana Muse.
U drugoj dionici, do odlaska na odmor prednost Zmajeva narasla je na 13 poena (51:38).
Tokom treće četvrtine BiH je držala dvocfreni suficit, Kipar se uspio jednom približiti na 10 poena, ali su izabranici Adisa Bećiragića do kraja ovog dijela igre uspjeli podići prednost na 21 poen (77:56).
BiH je do najveće prednosti stigla tri minute prije kraja meča (93:63). Na kraju je završilo 99:66. rezultatom
Kod reprezentacije BiH bilo je pet košarkaša s dvocifrenim učinkom. Istakao se Džanan Musa sa 26 poena, Ajdin Penava je brojao do 15, Kenan Kamenjaš do 13 uz 10 skokova, Amar Alibegović do 12, a Aleksandar Lazić je postigao 19 poena.
U našoj grupi od 20.30 sati igraju Francuska i Hrvatska.
BiH će u ponedjeljak u Tuzli ugostiti selekciju Francuske.
Podsjetimo, po tri selekcije iz svake grupe igrat će na Eurobasketu, ali grupa u kojoj BiH je specifična zbog Kipra, domaćina takmičenja pa će Zmajevi za plasman na EP morati biti bolji od Francuske, ili Hrvatske.