Senzacija
Nijemci šokirali SAD i zakazali evropsko finale Mundobasketa
Košarkaška reprezentacija Njemačke senzacionalno je pobijedila Sjedinjene Američke Države i plasirala se u finale Svjetskog prvenstva.
08.09.2023. u 16:35

Nijemci su na Filipinima slavili SAD rezultatom 113:111 i zakazali finale sa Srbijom, dok će SAD za bronzanu medalju igrati protiv Kanade.

Prvo poluvrijeme bilo je rezultatski neizvjesno, a SAD su na odmor odnijele poen prednosti (60:59).

SAD su igrale slabu odbranu, što dokazuje da su za 30 minuta dobili 94 poena. Nijemci su u trećoj četvrtini slavili 35:24 i tako u posljednju dionicu igre ušli sa deset poena suficita (94:84).

Njemačka je 10 poena prednosti održava i tokom prvih pet minuta četvrte četvrtine (106:96).

Amerikanci su u nastavku napravili seriju 7:0 za dramatičnu završnicu. Reaves je trojkom vratio SAD na minus sedam (106:99), a Edwards jednim pogođenim slobodnim bacanjem na 3:53 do kraja promijenio rezultato na 106:100. Edwards je na 3:17 do kraja pogodio trojku preko ruke za 106:103.

Schroder je poenima prekinuo seriju Amerikanaca, uzvratio mu je Eeaves za 108:105 na 2:37 prije kraja.

Na nešto više od dvije minute prije kraja Edwards je promašio trojku za poravnanje, a Reaves je na 1:35 do kraja susreta pogodio dva slobodna bacanja za rezultatom 108:107.

Obst je trojkom na nešto više od minut do kraja vratio Nijemce na plus četiri (111:107), Schroder je bio precizan za dva, a Reaves zakucao 113:109.

Nijemci su napad u kojem su imali priliku povećati vodstvo okočnali ofanzivnim faulom, a na drugoj strani 27 sekundi prije kraja Edwards je "prodao loptu".

Reaves je na pet stotinki prije kraja vratio SAD na minus dva (113:111), ali više nije bilo vremena, s obzirom na to da je preostalo samo da se lopta samo vrati u igru.

Obst je za Njemačku postigao 24 poena, Wagner 22, a Theis 21. Kod SAD-a je Edwards brojao do 23, Reaves je ubacio 21 poen.

SAD su za dva šutirale 26 od 40, za tri 12 od 25, dok je Njemačka ubacila 12 trica iz 30 pokušaja i 28 šuteva za dva iz 41 pokušaja.

Utakmica za treće mjesto igra se u nedjelju od 10.30 sati, a finale je istog dana u 14.40 sati.