Najbrži na 200 metara
Kanađanin De Grasse iznenadio Amerikance i naslijedio Usaina Bolta
Kanadski sprinter Andre De Grasse pobjednik je trke na 200 metara na Olimpijskim igrama.
04.08.2021. u 16:19

De Grasse je slavio s vremenom 19,62 sekundi, a dominaciju atletičara iz Sjeverne Amerike potvrdili su Kenneth Bednarek i Noan Lyles, dvojica američkih sprintera koji su osvojili srebro i bronzu.

Kanađanin je u utorak postavio novi držani rekord svoje zemlje u polufinalu (19,73), a već danas ga je popravio.

Disciplina kojom je godinama dominirao aktuelni svjetski rekorder Usain Bolt (19,19 sekundi), kojeg je na mjestu olimpijskog pobjednika naslijedio De Grasse, u potpunosti su obilježili sprinteri iz Sjeverne Amerike, s obzirom na to da je 17-godišnji Erriyon Knighton iz SAD-a završio na četvrtoj poziciji.

Za De Grasse je ovo druga individualna medalja na Igrama u Tokiju, nakon što je prethodno osvojio bronzu u trci na 100 metara.

Podsjećanja radi, na posljednje tri Olimpijade u ovoj disciplini trijumfovao je već pomenuti Usain Bolt.