Na otvaranju Olimpijskih igara: Alžirski sportisti odali počast žrtvama demonstracija 1961. godine
AUTOR: Anadolija
27.07.2024. u 15:22
Alžirci bacali crvene ruže u Senu
FOTO: Anadolija
Alžirski sportisti, tokom ceremonije otvaranja Olimpijskih igara u Parizu u petak, odali su počast žrtvama policijskih akcija 1961. godine, javlja Anadolu.
Sportisti su donijeli crvene ruže na svom čamcu dok su paradirali tokom otvaranja Olimpijskih igara, a zatim su ih bacili u rijeku u čast žrtvama brutalnosti nad alžirskim demonstrantima u Parizu.
Mnogi demonstranti su ubijeni i uhapšeni dok su demonstrirali 17. oktobra 1961. u znak podrške nezavisnosti od Francuske, tadašnjeg kolonijalnog vladara Alžira. Neke je policija bacila i u rijeku Senu.
Petog oktobra 1961. uveden je policijski sat za Alžirce koji žive u Parizu i okolini.
Protiv ograničenja i u znak podrške nezavisnosti, oko 30.000 Alžiraca je organizovalo mirne demonstracije 17. oktobra 1961. godine.
Okupljeni su se tada, međutim, suočili sa brutalnim nastupanjem policije po nalogu tadašnjeg šefa pariske policije Mauricea Papona.
Iako tačan broj mrtvih i dalje nije zvanično potvrđen, svjedoci i nezavisni izvori kažu da je ubijeno više od 300 Alžiraca, od kojih je mnoge upucala francuska policija. Svjedoci su rekli da su neki demonstranti ubijeni i u prostorijama sjedišta policije ili na stanicama metroa.
Francuska je 1998. godine priznala smrt 40 osoba, ali je masakr označila kao "državni zločin".