open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Premijer Hrvatske
Plenković o presudi Dodiku: Nije pravomoćna, treba spustiti loptu, vidjet ćemo šta će biti u drogostepenom postupku
Danas je protest, drže se govori, pa su i političke reakcije malo živopisnije nego inače, dodao je Plenković, aludirajući na skup podrške Miloradu Dodiku u Banjoj Luci i njegovu burnu reakciju na presudu
AUTOR: Faktor/Index.hr
26.02.2025. u 16:53
get url
text
- U Bosni i Hercegovini treba pronalaziti politička i pravna rješenja koja državu čine funkcionalnom i njene narode ravnopravnim, a presuda protiv Milorada Dodika nije pravomoćna, pa treba spustiti loptu na zemlju - izjavio je premijer Hrvatske Andrej Plenković nakon današnje presude predsjedniku entiteta Republika Srpska (RS).
- Pravno, to nije pravomoćna presuda, broj jedan. Dakle, nešto što nije pravomoćno, pitanje je kako će biti ako se ide na drugostepeni sud - rekao je Plenković odgovarajući na pitanje šta će takva odluka značiti za BiH, prenosi Index.hr.
- Danas je protest, drže se govori, pa su i političke reakcije malo živopisnije nego inače - dodao je Plenković, aludirajući na skup podrške Miloradu Dodiku u Banjoj Luci i njegovu burnu reakciju na presudu.
- U svakom slučaju, mislim da treba spustiti loptu, da treba pronalaziti politička i pravna rješenja koja BiH čine funkcionalnom, u kojoj sva tri naroda moraju biti ravnopravna, u kojoj političku odgovornost za funkcionalnost zemlje trebaju preuzeti političke institucije i stranke koje na izborima za to dobijaju povjerenje - rekao je Plenković.
Naveo je da misli kako je to najvažnije i dodao da se sada treba malo smiriti i vidjeti kako dalje.
- Nije to nešto što stupa na snagu sutra, pa da je nekakvo neposredno ugrožavanje ni za njega lično ni za funkcioniranje zemlje. A vidjet ćemo šta će kasnije, u drugostepenom postupku biti - rekao je Plenković.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.