Četvrtak, 03.12.2020.

Uspješan debi Bajevića

Desetkovani Zmajevi osvojili bod u gostima kod četverostrukih prvaka svijeta

Zmajevi su još bez poraza u Ligi nacija

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine remizirala je 1:1 na gostovanju kod Italije u prvom kolu druge sezone Lige nacija, a bod u gostima kod četverostrukog prvaka svijeta uopće nije loš debi novog selektora Dušana Bajevića.

Od prve minute susreta bilo je jasno kako će Italija igrati protiv Zmajeva. Izabranici Roberta Mancinija izašli su visoko na našu zadnju liniju, a već u uvodnom dijelu meča bilo je vidljivo da ćemo imati dosta problema s iznošenjem lopte s naše polovine terena.

Još prije utakmice bilo je teško očekivati da će situacija biti bitno drugačija, pogotovo jer je selektor Dušan Bajević u svom debiju odlučio od prve minute priliku dati trojici debitanata (Saničanin, Cipetić, Hadžiahmetović op.a).

VEZANI TEKST - TOK UTAKMICE: Italija - Bosna i Hercegovina 1:1

Da će u prvih 45 minuta svojim intervencijama ulijevati sigurnost našoj prilično neuigranoj odbrani, Ibrahim Šehić najavio je dobrom reakcijom u šestoj minuti susreta. Bivši golman i kapiten Željezničara sigurnost je pokazao i tri minute kasije kada je odlično izboksao loptu poslije ubačaja iz prvog kornera koji su izveli Italijani.

U 12. minuti zatresla se mreža iza Šehićevih leđa, no Federico Chiesa loptu je poslao u vanjski dio mreže.

Prva ozbiljnija situacija pred golom Italije viđedan je u 13. minuti, kada je Arminu Hodžiću malo nedostajalo da sebi izgradi dobru poziciju za šut. Ipak, u posljednjem trenutku spriječio ga je Leonardo Bonucci, koji je u ovom meču nosio kapitensku traku Azzurra.

Italijani su Šehiću zaprijetili iz slobodnog udarca u 18. minuti, ali naš čuvar mreže nije morao intervenisati. Lopta je poslije udarca Lorenza Insignea otišla preko gola.

Sredinom prvog poluvremena, tačnije u 27. minuti, naš tim je imao najbolju priliku u prvih 45 minuta, no Edin Višća je s nekih šest-sedam metara šutirao preko gola.

Pritisak Italijana na našu zadnju liniju posebno je do izražaja došao u drugom dijelu prvog poluvremena. No, Azzurri nisu uspijevali da iz domacije na terenu organizuju kvalitetnu akciju.

Nedostatak svježine itekako se osjetio u finišu prvog dijela, ipak, na kraju smo uspjeli napraviti dvije ozbiljne akcije, ali bez pravog završnog udarca.

Kako je završeno prvo, tako je nastavljeno i drugo poluvrijeme, s visokim pritiskom Italijana.

Prvu priliku u drugom dijelu imali su domaći fudbaleri. I ovoga puta je Šehić bio siguran poslije udarca Insignea.

Nakon prilike koju je imao kapiten Napolija, Zmajevi su u 53. minuti pogodili stativu. Hodžić se dobro snašao, zaobišao je i Donnarummu, ali je na kraju iz "mrtvog" ugla pogodio stativu. Napadač MOL Fehervara bio je primoran da šutira jer u napadu nije bilo saigrača koje je mogao proigrati.

Samo dvije nakon Hodžićeve šanse zatresao se i okvir gola naše selekcije. Insigne je pogodio stativu poslije udarca glavom.

Da je bilo publike na stadionu "Artemio Franchi" ostala bi šokirana u 57. minuti kada su Zmajevi stigli do vodstva. Poslije kornera lopta nakon zračnog duela Siniše Saničanina i Leonarda Bonuccija stigla do Tonija Šunjića, koji ju je vratio u peterac, a tamo se odlično snašao naš kapiten Edin Džeko i pogodio za vodstvo.

Prednost naše najbolje selekcije trajala je do 67. minuti kada je Stefano Sensi izjednačio rezultat, i to uz dosta sreće. Loptu je na 30ak metara od našeg gola izgubio Branimir Cipetić, a u nastavku akcije Insigne je uposlio Sensija čiji udarac nisu uspjeli izblokirati Šunjić i Saničanin. Lopta je na putu ka golu pogodila obojicu stopera, promijenila smjer i prevarila Šehića.

Četiri minute kasnije Italijani su mogli napraviti totalni preokret, ali je novi golman turskog Konyaspora odlično odbranio čisti zicer Alessandru Florenziju. Ovoj šansi Italije prethodila je i prilika Amera Gojaka, no njegov udarac glavom ukrotio je Donnarumma.

Zaniolo je na drugoj strani probao također glavom, ali je rezultat ostao nepromijenjen.

Zaniolov klupski kapiten Džeko je u 77. minuti s 20ak metara šutirao preko gola, a dobru kontru Zmajeva u 83. minuti osjetio je Donnarumma, koji je odbranio udarac Edina Višće.

U posljednjoj minuti Zmajevi su mogli šokirati Italijane, no šuta Muhameda Bešića otišao je pored gola.

Mogli smo kući pjevajući, no bod u gostima kod četverostrukih prvaka, u debitantskom nastupu novog selektora, s trojicom debitanata u prvom sastavu, tom bodu se ne treba gledati u zube.

Za tri dana u Zenici ćemo, pred praznim tribinama Bilinog polja, ugostiti Poljsku.

Golove s utakmice Italija - BiH pogledajte OVDJE.

Kad smo kod Poljaka vrijedi reći da je u drugom susretu Grupe 1 Lige A Holandija je s 1:0 savladala Poljsku. Steven Bergwijn bio je strijelac pobjedničkog gola za Lale.

Jedini pogodak s meča Holandija - Poljska pogledajte OVDJE.

Italija - Bosna i Hercegovina 1:1 (0:0)
Stadion: Artemio Franchi (Firenca). Sudija: Anastasios Sidiropoulos (Grčka). Strijelci: 0:1 – Džeko (57), 1:1 – Sensi (67). Žuti kartoni: Belotti, Zaniolo, Bonucci (Italija), Hodžić, Cimirot (BiH).

Italija: Donnarumma, Florenzi, Bonucci, Acerbi, Biraghi, L. Pellegrini (od 86. Kean), Sensi, Barella, Chiesa (od 72. Zaniolo), Insigne, Belotti (od 73. Immobile). Selektor: Roberto Mancini.
Bosna i Hercegovina: Šehić, Cipetić, Šunjić, Saničanin, Kolašinac (od 83. Ćivić), Cimirot, Hadžiahmetović, Gojak, Višća (od 86. Milošević), Hodžić (od 77. Bešić), Džeko. Selektor: Dušan Bajević.

Faktor pratite putem aplikacija za Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook i Twitter.
Zabranjeno je prenošenje sadržaja bez odobrenja redakcije. Kontaktirajte nas na [email protected].