Liga prvaka: Juventus ispustio dva gola prednosti, City već u četvrtfinalu

objavljeno: 13.02.2018. u 22:31

S dvije jako zanimljive i izuzetno efikasne utakmice počela je eliminaciona faza Lige prvaka. Fudbaleri Tottenhama uspjeli su na gostovanju kod Juventusa nadoknaditi dva gola zaostatka i na kraju Torino napustiti neporaženi (2:2), dok je Manchester City u gostima kod Basela slavio s uvjerljivih 4:0.

Igrala se prva minuta utakmice u Torinu između Juventusa i Tottenhama kada je na polovini gostiju fauliran Miralem Pjanić. Bh. reprezentativac je i slobodnjaka uputio fantastičan pas, a Gonzalo Higuain udarcem iz prve pogodio mrežu Huga Llorisa za rano vodstvo i radost navijača Stare dame.

Samo devet minuta kasnije bilo je 2:0. Ben Davies je startovao neoprezno i srušio Federica Bernardeschija. Izvođenje najstrožije kazne na sebe je preozeo Higuain i pogodio, iako je francuski golman bio "na lopti".

VEZANI TEKST - Fantastičan početak za Juve: Magična asistencija Pjanića za Higuaina

Nakon vodstva od 2:0 Tottenham je zagospodario terenom, a u 26. minuti sjajan šut Harryja Kanea glavom brani Gianluigi Buffon.

U 30. minuti dobru kontru povukli su Higuain i Pjanić, ali Argentinac nije na kraju uspio kompletirati hat-trick, iako je u ovoj kontri i Zmaj imao priliku za udarac odlučio je uposliti saigrača.

Ono što nije zabio u 26., Kane je realizovao u 35. minuti nakon što ga je sjajno proigrao Dele Alli. Bio je to prvi gol koji je Juve primio u 2018. godini.

VEZANI TEKST - Juventus primio prvi gol u 2018. godini

Priliku da ponovo dođu do dva gola prednosti domaći fudbaleri imali su u drugoj minuti sudijske nadoknade prvog poluvremena. Serge Auier je skrivio novi penal, a njemački sudija Felix Brych je bez mnogo razmišljanja pokazao na bijelu tačku. Ipak, ovoga puta Lloris je ostao na sredini gola. To kao da je zbunilo Higuaina koji je pogodio prečku, pa se na poluvrijeme otišlo s 2:1.

U nastavku meča Spursi su bili bolja ekipa. Vezni red kluba iz Londona radio je odličan posao, a kvalitetnu igru naplatili su u 72. minuti susreta kada je Christian Eriksen iz slobodnjaka pogodio za zasluženo izjednačenje. Golu danskog veznjaka kumovao je i Buffon jer je lopta na kraju završila u dijelu gola koji je on pokrivao.

Nakon izjenačenja Juventus je uspostavio ravnotežu i preuzeo posjed lopte. Aktuelni prvaci Italije pokušali su i iz prekida doći do novog vodstva, no ostalo je 2:2. Tako će Tottenham imatiblagu prednosti u revanšu.

U drugom meču osmine finala fudbaleri Manchester Cityja već su u prvom okršaju s Baselom riješili pitanje plasmana među osam najboljih. Trenutni lider Premiershipa slavio je s 4:0 na St. Jakobs Parku.

Aktuelni prvaci Švicarske uspijevali su tek 14 minuta parirati Građanima, a potom je uslijedila prava kanonada gola švicarskog tima.

Za svega devet minuta, u periodu od 14. do 23. minute, domaći sastav primio je tri gola. Ekipa Pepa Guardiole povela je golom Ilkaya Gündoğana nakon asistencije Kevina De Bruynea. Samo četiri minute poslije Bernardo Silva je udvostručio prednost gostiju,  asistirao mu je Raheem Sterling.

VEZANI TEKST - Građani izbušili Basel k'o švicarski sir

Sergio Aguero je u 23. minuti zabio za 3:0 i tako već čekirao kartu svom klubu za mjesto u četvrtfinalu Lige prvaka.

Nakon osam minuta igre u nastavku susreta Gündoğan je svojim drugim golom večeras stavio tačku na "i", iako su gosti do kraja mogu zabilježiti i uvjerljiviju pobjedu. Revanš u Mančesteru bit će tek formalnost.