Hrvatska u četvrtfinalu
Livaković postao treći golman sa tri odbranjena penala, Brozović postavio rekord po pretrčanim kilometrima
Hrvatska se zahvaljujući pobjedi nad Japanom plasirala u četvrtfinale Mundijala u Kataru.
05.12.2022. u 20:35

Poslije 90 minuta igre bilo je 1:1, pogodaka nije bilo u produžecima pa su o putniku u četvrtfinale odlučivali penali.

Hrvatska je nakon penala slavila sa 3:1, a najveći krivac što Japanci pakuju kofere je golman Dominik Livaković koji je zaustavio tri udarca sa 11 metara.

Livaković je postao treći golman koji je u raspucavanju na SP-u odbranio tri penala. Prije njega je to pošlo za rukom Portugalcu Ricardu 2006. protiv Engleske i hrvatskom čuvaru mreže Danijelu Subašiću 2018. protiv Danske.

Osim Livakovića, protiv Japana je impresionirao je Marcelo Brozović.

On je još jednom oduševio svojim trkačkim sposobnostima, a za 120 minuta pretrčao je 16,7 kilometara, što je novi rekord svjetskih prvenstava.

I prijašnji rekord držao je Brozović. On je u polufinalu SP-a u Rusiji 2018. "pokrio" 16,33 kilometra.

Hrvatska će u četvrtfinalu u petak igrati protiv Brazila ili Južne Koreje.