Eurobasket 2022
Nijemci poklekli u zadnjoj četvrtini, Španija protiv Francuske za evropsko zlato
Košarkaške reprezentacija Španije i Francuske igrat će u finalu Eurobasketa.
16.09.2022. u 22:21

Španija je u drugom polufinalnom meču u Berlinu srušila Njemačku rezultatom 91:96, a Nijemci uzroke poraza mogu tražiti u katastrofalno odigranoj četvrtoj četvrtini.

U prvom poluvremenu dvije ekipe smjenjivale su se u vodstvu. Španija je prvu četvrtinu dobila sa 24:27, a odlično je počela i drugu kada je sa dvije trojke Rudyja Fernandeza otišla na plus devet (24:33).

Njemačka je u drugoj četvrtini više od tri minute bila bez poena, ali je do odmora deficit od devet poena uspjela pretovriti u suficit od pet poena (51:46). Ponajviše zahvaljujući sjajnom Dennisu Schroderu koji je prvo poluvrijeme završio s 18 poena na kontu.

U trećoj četvrtini domaći tim imao je maksimalnih plus 10 (71:61). Na kraju je ovaj dio igre pripao Njemačkoj rezultatom 20:19, a deset odlučujućih minuta Njemačka je dočekala sa plus šest (71:65).

Španija je šest i po minuta prije kraja meča izjednačila na 77:77, a četiri prije kraja imala plus šest (77:83). Dugo je semafor u dvorani prikazivao rezultato 80:86, Njemačka nikako nije mogla do poena, promašili su i par zicera, a Španija je poenima Browna iz slobodnih bacanja 34 sekunde pred kraj otišli na ogromnih osam poena prednosti (80:88).

Obst je trojkom 33,3 sekunde prije kraja vratio nadu Njemačkoj da može izbjeći poraz (83:88). Willy Hernangomez je poslije brzog faula Njemačke stao na liniju slobodnih bacanja i bio stopostotan (83:90).

Dvadeset sekundi prije kraja Lo je pogodio za tri poena i smanjio zaostatak Njemačke na minus četiri (86:90). Potom je nakon novog prekršaja dva slobodna bacanja pogodio Brown (86:92).

Thies je devet sekundi prije kraja postigao dva poena, smanjio prednost Španije na minus četiri (88:92). Hernangomez je nakon toga imao priliku sa slobodnih bacanja  i ponovo vratio Crvenoj furiji šest poena prednosti (88:94).

Lo je u posljednjim trenucima meča pogodio tricu za 91:94, a Hernangomez na drugoj strani zakucao za finale i konačnih 91:96.

U konačnici je posljednji dio igre pripao Španiji rezultatom 20:31.

Vanserijsku partiju kod pobjedničke ekipe odigrao je Lorenzo Brown sa 29 poena, uz šut iz igre 11 od 17. Brown je imao i šest asistencija.

Interesantan podatak je da je Španija bila stopostotna sa linije slobodnih bacanja (14 od 14).

Kod Njemačke je Schroder meč završio sa 30 poena na kontu, ali je potpuno zakazao u trenucima kada se duel rezultatski lomio.

Njemačka će za bronzano odličje igrati protiv Poljske.

Jedan od trojice arbitara koji su vodili polufinalni okršaj u Berlinu bio je Edin Zurapović iz Bosne i Hercegovine.

Meč za treće mjesto igra se u nedjelju od 17.15 sati, a veliko finale od 20.30 sati.