open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Gradonačelnik Mostara o zraku i utakmici
Kordić: Ja sam Hrvat, a igra BiH za koju ja, tobože, ne navijam, zabranim li okupljanje to će biti nacionalni problem
Ja više neću šutjeti, govorit ću tačno o imenima i prezimenima ljudi koji blokiraju pretovar otpada, pa neka stanovnici u desetom mjesecu procijene jesu li štitili njihove interese, kaže Kordić
AUTOR: Faktor/Fena
24.06.2026. u 18:02
get url
text
Mario Kordić
Mario Kordić
FOTO: Grad Mostar
Gradonačelnik Mostara Kordić izjavio je da, nažalost, i dalje nisu deblokirali lokaciju za pretovar otpada koju blokiraju stanovnici sjevernog dijela grada, kao i pojedini političari.
Kordić je to izjavio na drugoj konferenciji za novinare povodom vanredne situacije na području grada Mostara proglašene u ponedjeljak zbog požara na gradskoj deponiji Uborak.
Pozvao je građane da prestanu s blokadama i omoguće nesmetan rad komunalnim službama.
Kordić je najprije podsjetio da je deponija i jutros gorjela, nakon čega je ugašena te da je ustanovljena manja zagađenost zraka, odnosno indeks zagađenosti 58 koji je osjetno manji nego prethodna dva dana.
- U dosta dobroj dinamici sve to skupa funkcionira, ali još nemamo riješenu deblokadu odvoza otpada iz grada Mostara. Kamioni puni smeća trenutno stoje u krugu komunalnih preduzeća i sada čekamo intervenciju policije koja bi trebala osigurati pretovarnu lokaciju - naglasio je Kordić koji je sa svojim saradnicima i danas imao sastanak s predstavnicima Civilne zaštite Grada Mostara.

Ukinuta naredba za evakuaciju

Naglasio je da je ukinuta naredba za evakuaciju građana iz neposredne blizine deponije, kao i da će biti angažirane dodatne sigurnosne snage, naglašavajući još jednom da se ovdje radi o terorističkom činu, budući da su bile ugrožene kuće i ljudski životi.
- Poslali smo poziv jednoj agenciji koja se bavi održavanjem sigurnosti da se stave na raspolaganje kako bi dva sporna lokaliteta osigurali da se nesmetano može raditi i da izbjegnemo potencijalne nove incidente. Zaštitarske ekipe na terenu će biti večeras - dodao je Kordić.
Najavio je postavljanje videonadzora na tim lokalitetima te još jednom naglasio da je trenutno najveći problem blokada pretovarne lokacije odakle bi se otpad iz Mostara odvozio dalje na druge lokacije.
- Osim stanovnika sjevernog dijela grada, ima tu i predstavnika političkih stranaka koji blokiraju odvoz smeća iz grada Mostara, tobože štiteći ne znam čije interese ili loveći jeftine političke poene, a ustvari dovode u ugrozu sve stanovnike grada Mostara. Ja sutra više neću šutjeti, govorit ću tačno o imenima i prezimenima koji su to ljudi pa neka stanovnici u desetom mjesecu procijene jesu li štitili njihove interese - rekao je Kordić.
Građanima sjevernog dijela grada koji blokiraju pristup pretovarnom platou uputio je apel da to prestanu raditi te naglasio da svako ko se oglušava na naredbe Štaba civilne zaštite Grada Mostara čini krivično djelo.

Zahvala federalnoj i kantonalnoj Vladi

Kordić se ovom prilikom zahvalio federalnoj i kantonalnoj Vladi na izdvojenih po 300.000 maraka za podršku, ali naglasio i to da je u ovom trenutku nemoguće govoriti o procjeni štete. 
Dodao je da će Grad Mostar na svojoj internetskoj stranici uskoro objaviti tačne podatke nedavno postavljene mjerne stanice po pitanju zagađenosti zraka.
 Kordić se osvrnuo i na večerašnje najavljeno okupljanje navijača na Trgu Musala povodom zajedničkog praćenja utakmice BiH - Katar u 21 sat na Svjetskom prvenstvu 2026.
- To je bila tema na ovoj sjednici štabova civilne zaštite, a s obzirom na to da je gradonačelnik Hrvat i da igra Bosna i Hercegovina za koju ja tobože ne navijam, zabranim li okupljanje, mislim da će to biti nacionalni problem. Pratit ćemo do same utakmice šta se događa. Ukoliko bude nekakva alarmantna situacija, naravno da ćemo poslati poruku organizatorima da to ne čine. Ljudi trebaju odlučiti na ličnu odgovornost - izjavio je.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2026 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.