open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Ko je zadužen za zgradu Vlade KS
Nihad Uk zove upravitelje zgrada i podsjeća na zakon, a sa krova "njegove kuće" snijeg i led prijete prolaznicima
AUTOR: Faktor
14.01.2026. u 14:49
get url
text
Nihad Uk, premijer Kantona Sarajevo, snimio je video u kojem, kako kaže, podsjeća preduzeća zadužena za održavanje stambenih zgrada da su obavezni po zakonu uklanjati snijeg i led sa krovova. 
- Posebnu opasnost za građane predstavljaju ledenice na krovovima koje mogu biti smrtonosne. Vlasništvo nekretninama i upravljanje zgradama nosi jasnu zakonsku odgovornost. Čišćenje ledenica i snijega s krovova nije dobra volja već je to obaveza upravitelja zgrada.
Danas sam kontaktirao direktore da ih podsjetim na tu odgovornost. Pozivam sve građane da ako primijete opasnu ledenicu, prijavite je predstavniku svoje zgrade. Također, pozivam sve predstavnike da rade svoj posao odgovorno kako bismo izbjegli tragediju - stoji u opisu videa koji je Uk objavio, a o tome govori i na samom snimku. 
Čija je obaveza skidanje snijega i ledenica sa krova zgrade u kojoj su smješteni Vlada KS i Općina Centar? 
Naime, kako se može vidjeti na snimku, sa zgrade u kojoj je i premijerova kancelarija, prijeti opasnost po građane koji su tek napisom upozoreni - opasnost ledenice!
U skladu sa važećim zakonom obaveza uklanjanja snijega, leda i ledenica vrše preduzeća ili druga pravna lica kojima je stambena zgrada povjerena na održavanje. I u tom pogledu premijer Uk s pravom podsjeća firme upravitelje zgrada na zakonsku obavezu. 
Međutim, isti član zakona kaže da sa krovova poslovnih zgrada uklanjanje snijega vrše njihovi korisnici. 
Ko je onda trebao, i zašto nije, ukloniti snijeg i led sa krova zgrade u kojoj sjedi premijer Nihad Uk i njegov stranački kolega, načelnik Srđan Mandić?
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2026 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.