open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Sve na čekanju
Nikšić odbio glasati za dnevni red Fiskalnog vijeća - razlog Vlada RS-a? Krišto optužuje: Upitan budžet institucija BiH
Kako Faktor saznaje Nikšić je, pretpostavlja se, odbio podržati dnenvi red zbog toga što se čeka odluka Ustavnog suda BiH o tome da li je novoizabrana Vlade RS-a ustavna
AUTOR: M. L. D.
08.01.2026. u 15:43
get url
text
Nermin Nikšić i Borjana Krišo
Nermin Nikšić i Borjana Krišo
Dnevni red današnje telefonske sjednice Fisklanog vijeća Bosne i Hercegovine je pao zbog toga što je Nermin Nikšić, premijer Federacije Bosne i Hercegovine, odbio glasati, saznaje Faktor.
 Naime, na početku sjednice, svi članovi Fisklanog vijeća dobili su dnevni red u pisanoj formi koji su trebali potvrditi. 
- Svi su glasali za, samo je Nikšić poslao mail u kojem je članove Fisklanog vijeća BiH obavijestio da se nisu stekli uvjeti za održavanje sjednice - saznaje Faktor iz svojih izvora.
Nikšić je, pretpostavlja naš izvor, odbio podržati dnevni red zbog toga što se čeka odluka Ustavnog suda BiH o tome da li je novoizabrana Vlade RS-a ustavna. 
Ukoliko Nikšić nije podržao dnevni red sjednice Fiskalnog vijeća BiH zbog iščekivanja odluke Ustavnog suda BiH u vezi s legalnošću Vlade RS-a, podsjećamo da su apelacije u vezi s tim među ostalima podnijeli državni zastupnici iz stranaka Trojke, kao i članovi Kluba Bošnjaka u Domu naroda BiH. 
Na ovoj sjednici trebalo je da se razmatra Globalni fisklani okvir za Bosnu i Hercegovinu i to za period 2026 - 2028. godina. Budući da Globalni fiskalni okvir nije usvojen, trenutno je onemogućeno i donošenje budžeta BiH. 
-S obzirom na to da je Nikšić jedini Bošnjak u ovom vijeću, njegov glas je bio odlučujući, bez obzira što je iz Federacije BiH tu i Toni Kraljević, ministar finansija FBiH - zaključuje izvor Faktora.
Prema onome što su objavili pojedini mediji u BiH, a pozivajući se na Hrvatsku novinsku agenciju HINA, predsjedavajuća Vijeća ministara Borjana Krišto "ocijenila je u četvrtak kako je ugroženo funkcioniranje državnih institucija i održavanje izbora najesen, te da se neće moći povećati plaće zbog toga što je premijer Federacije BiH Nermin Nikšić odbio glasati za finansijske dokumente koji prethode budžetu".
U Fisklanom vijeću BiH su Borjana Krišto, predsjedavajuća Vijeća ministara BiH, ministar finansija i trerzora Srđan Amidžić, premijer Vlade Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić, predsjednik Vlade RS-a Savo Minić, ministar finansija FBiH Toni Kraljević, ministrica finansija RS-a Zora Vidović. 
Sjednicama Fiskalnog vijeća BiH prisustvuju u guverner Centralne banke, što je u ovom slučaju Jasmina Selimović, i gradonačelnik Brčko distrikta, a to je trenutno Siniša Milić. Oni su tu u svojstvu posmatrača i nemaju pravo glasa.
comment
prikaži komentare (2)
POVEZANO
2026 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.