open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Gdje idu sredstva
Parlament FBiH godinama ne razmatra izvještaje kliničkih centara iako se godišnje izdvaja značajan novac
Revizori su istakli da se Parlament FBiH kao osnivač nije bavio ozbiljnom analizom izvještaja o poslovanju kliničkih centara, a naročito izvještaja u kojima je prikazan višak rashoda nad prihodima
AUTOR: A. S.
04.06.2026. u 22:16
get url
text
FOTO: ARHIV
Parlament Federacije Bosne i Hercegovine nije razmatrao godišnje izvještaje o poslovanju univerzitetsko-kliničkih bolnica.
Istovremeno, iz budžeta FBiH već duži niz godina izdvajaju se značajna sredstva za finansiranje univerzitetsko-kliničkih bolnica putem tekućih i kapitalnih transfera, bez uspostavljenog sistema evaluacije učinaka dodijeljenih budžetskih sredstava, naveli su federalni revizori u najnovijem izvještaju revizije Federalnog ministarstva zdravstva.
Kako su istakli revizori, Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS), Sveučilišna klinička bolnica (SKB) Mostar i Univerzitetski klinički centar (UKC) Tuzla dužni su podnijeti osnivačima najmanje jednom godišnje izvještaj o radu i poslovanju ustanove.
- U izvještaju za 2024. godinu konstatovano je da je Ministarstvo 5. marta 2025. godine uputilo dopis univerzitetsko-kliničkim bolnicama da dostave izvještaje o radu i finansijskom poslovanju sa odlukama o usvajanju od Upravnog odbora, izvještaje o radu upravnih i nadzornih odbora za 2022, 2023. i 2024. godinu sa ciljem izvještavanja Vlade FBiH i Parlamenta FBiH. Iako su klinički centri navedene izvještaje dostavili u 2025. godini, federalno ministarstvo zdravstva nije izvijestilo Vladu FBiH i Parlament FBiH. To nije u skladu sa statutima kliničkih centara i članom 23. Zakona o organizaciji organa uprave u FBiH, kojim je definisana obaveza organa uprave da prate stanja u oblastima za koje su osnovani i odgovorni - stoji u izvještaju.
Revizori su naglasili da "zbog navedenog Parlament FBiH, kao osnivač, nije se bavio ozbiljnom analizom izvještaja o poslovanju kliničkih centara, a naročito izvještaja u kojima je prikazan višak rashoda nad prihodima, niti su po tom osnovu namirivali gubitak ukoliko smatraju da je opravdan, u skladu sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti i članom 41. Zakona o ustanovama".
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2026 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.