Ustavni sud RS-a donijet će konačnu odluku u vezi sa Zakonom o zaštiti ustavnog uređenja RS-a jer danas nije postignuta saglasnost ni na Zajedničkoj komisiji Narodne skupštine i Vijeća naroda RS-a.
Na taj zakon, koji je usvojen početkom marta u NSRS-u na prijedlog predsjednika RS-a po hitnom postupku, Klub Bošnjaka u Vijeću naroda uložio je veto zbog ugroženosti vitalnog nacionalnog interesa.
Saglasnost nije postignuta na sjednici Vijeća naroda RS-a koja je održana prekjučer, a danas je održana sjednica Zajedničke komisije koja je trajala petanestak minuta, nakon čega je predsjednik NSRS-a Nenad Stevandić izjavio da je Zakon upućen na Ustavni sud RS-a.
- Ovdje je jasno da nije ugrožen ničiji vitalni nacionalni interes, već da je riječ o pokušaju pravnog trika jer im je sporan cijeli tekst zakona - ocijenio je Stevandić.
Na pitanje koje zemlje imaju ovakav ili sličan zakon, Stevandić je rekao "mnoge, pa čak i Bavarska koja nije država već pokrajina jer štiti svoje uređenje".
Naveo je da je predviđeno i formiranje specijalnog tužilaštva, ali nije "znao" da odgovori da li će to tužilaštvo utvrđivati šta je špijunaža i goniti počinioce predviđenog krivičnog djela špijunaža.
- To su pitanja za ministre pravde i unutrašnjih poslova koji će, vjerujem, izrađivati podzakonske akte - dodao je Stevandić.
Zakon o zaštiti ustavnog uređenja RS-a, između ostalog, predviđa otkrivanje i krivično gonjenje za krivična djela: pomaganje neprijatelju; protivzakonito formiranje paravojnih i parapolicijskih snaga; podrivanje odbambene moći RS-a; diverzija, sabotaža, špijunaža, odavanje tajni RS-a; upućivanje i prebacivanje na teritoriju RS-a oružanih grupa, oružja i municije; pozivanje na nasilnu promjenu ustavnog uređenja RS-a; pomoć učiniocu poslije izvršenog krivičnog djela protiv ustavnog poretka RS-a; stvaranje grupe ili organizovane kriminalne grupe za vršenje krivičnih djela protiv ustavnog uređenja RS-a; nepoštovanje ili neizvršavanje odluka institucija ili organa RS-a te druga krivična djela kojima se posredno ili neposredno ugrožava ustavno uređenje i teritorijalni integritet RS-a.
Stevandić je danas još izjavio da je sa javnih rasprava o Nacrtu ustava RS-a, koje još nisu završene, pristiglo mnogo primjedbi i sugestija.
- Radna grupa i Komisija imat će puno posla - dodao je Stevandić koji tvrdi da je zainteresovanost javnosti velika zbog čega će završna javna rasprava biti u sali Banskog dovora u Banjoj Luci umjesto u sali Skupštine grada Banja Luka.