U Akademiji nauka i umjetnosti RS-a danas je održana stručna javna rasprava o Nacrtu ustava RS-a kojim je predviđeno ukidanje Vijeća naroda RS-a, konstitutivnosti naroda i moguće uvođenje vojske RS-a.
Potpredsjednik Akademije nauka i umjetnosti RS-a Dragoljub Mirjanić izjavio da su predstavnici struke danas na troiposatnoj raspravi iznijeli svoje viđenje i prijedloge na Nacrt ustava RS-a.
- Mi ćemo sve prijedloge poslati Odboru za ustavna pitanja, te ćemo ih objaviti i na našem sajtu - dodao je Mirjanić.
Vitomir Popović, predsjednik Radne grupe za izradu novog ustava RS-a, rekao je da je njihov zadatak da sprovede javnu raspravu širom RS-a, te da je njegov lični stav da je povoljan geopolitički momenat za donošenje novog ustava.
- Dejton je odavno izgubio svoj smisao, naročito onaj dio koji se poziva na prenesene nadležnosti. Očigledno je da veliki broj institucija koji je formiran uglavnom na bazi odluka visokih predstavnika, a kasnije formalno-pravno u parlamentarnoj proceduri, nije dao one rezultate koji su očekivani - rekao je Popović.
On tvrdi da RS, po Bečkoj konvenciji o pravu međunarodnih ugovora, ima pravo da preispita te odluke i da kaže šta želi u tom pogledu.
- Stav NSRS-a je da se ovaj dio prenesenih nadležnosti vrati na entitet RS, a da se ide dogovorno sa FBiH, kao drugom stranom potpisnicom, u preispitivanje onih nadleženosti koje jesu u izvornim nadležnostima jer i one ne daju nikakve rezultate - dodao je Popović.
Na pitanje da li se očekuje potrebna, odnosno dvotrećinska većina u Narodnoj skupštini RS-a za donošenje novog ustava, Popović je rekao da je to stvar procjene političkog rukovodstva NSRS-a.
- Mislim da je moguće osigurati, ali od mene to ne zavisi - zaključio je Mirjanić.
Niko od učesnika ove stručne javne rasprave nije davao izjave za medije, izuzev zamjenika predsjednika Akademije nauke i umjetnosti RS-a koji je šturo naveo proceduru slanja prijedloga s rasprave.
Podsjećamo, Nacrt ustava RS-a usvojen je nedavno u NSRS-u, prostom većinom. Za usvajanje konačnog teksta potrebna je dvotrećinska većina.
Prilikom glasanja o nacrtu, zastupnici opozicije su napustili skupštinsku salu. Njihov stav je da nije povoljan geopolitički trenutak za to.