Nakon požara koji je izbio na deponiji Uborak kod Mostara, Eko Akcija je upozorila da zatvaranje prozora i izbjegavanje boravka na otvorenom nije dovoljno rješenje za stanovništvo koje živi u neposrednoj blizini deponije.
Objavili su saopćenje na svojoj znaničnoj FB stranici.
Ova organizacija kaže da je potrebno razmotriti evakuaciju najranjivijih kategorija stanovništva iz naselja koja su izložena dimu.
- Rješenje nije zatvaranje prozora i izbjegavanje boravka na otvorenom, već evakuacija ranjivih kategorija stanovništva - izjavila je Eko Akcija.
U saopćenju se upozorava da sagorijevanje otpada stvara niz izuzetno toksičnih hemijskih spojeva uključujući stvaranje dioksina i furana, koji mogu uzrokovati niz štetnih zdravstvenih posljedica, uključujući rak.
- Dioksini su među najštetnijim i najopasnijim hemikalijama poznatim čovječanstvu - naveli su.
Posebno su upozorili na rizik za djecu, starije osobe i ljude koji već imaju zdravstvenih problema vezanih za respiratorni sistem.
- Mala djeca, starije osobe ili osobe s već postojećim respiratornim problemima mogu biti posebno osjetljive na neke od ovih zagađivača - istakla je organizacija Eko Akcija.
Preporučili su građanima da se djeca, starije osobe i trudnice presele iz direktno ugroženih naselja.
- Požar na deponiji Uborak nije prirodna katastrofa, već direktna posljedica nepažnje Gradske uprave Grada Mostara - saopćili su.
Trenutno nema zvaničnih informacija o bilo kakvim mjerama koje su nadležni organi poduzeli prema stanovništvu okolnih naselja.