Iako ljubiteljima kafe ne treba još jedan razlog da nastave konzumirati svoj omiljeni napitak, novo istraživanje pokazuje da je kafa korisna za zdravlje crijeva, piše
Food&Wine.
Kafa je poznata po svojim antioksidativnim i protuupalnim svojstvima, ali ima i druge zdravstvene dobrobiti. Zapravo, hiljade hemijskih spojeva nalazi se u svakoj šoljici, što pomaže u poboljšanju mentalne budnosti, smanjuje upalne procese, dobra je za zdravlje srca, pa čak i ublažava bolove nakon vježbanja. Nedavna studija, objavljena u časopisu Nature Microbiology, otkriva novu dobrobit kafe - podržava rast korisnih crijevnih bakterija.
Šta su istraživači otkrili?
U ovoj studiji istraživači su analizirali uzorke stolice 22.867 učesnika kako bi otkrili uticaj kafe na crijevne bakterije. Učesnike su svrstali u tri skupine: skupinu "nikad" (oni koji piju manje od tri šoljice mjesečno), "umjerene kafopije" (oni koji su konzumirali tri šoljice mjesečno do tri šoljice dnevno) i "teške kafopije" (oni koji piju tri ili više šoljica dnevno).
Pokazalo se da su osobe koje piju kafu imale visoke razine specifičnog soja bakterije Lawsonibacter asaccharolyticus. Rezultati ukazuju da ispijanje kafe može imati pozitivan učinak na crijeva tako što pomaže rast "dobrih" bakterija.
Koliko je uopštee važno zdravlje crijeva?
- Ispostavilo se da je mikrobiom u crijevima vjerojatno mnogo važniji nego što smo očekivali - kaže Michael Caplan, profesor na Univerzitetu u Chicagu i glavni naučni direktor u Endeavour Healthu. Objašnjava da su korisne bakterije u crijevima ključne za cjelokupno zdravlje, a imati raznolik mikrobiom je ključno. Zdrava crijeva mogu pomoći u sprječavanju putničkog proljeva, proljeva izazvanog antibioticima, a mogu čak igrati ulogu u suzbijanju pretilosti, srčanih bolesti i ishodima kemoterapije.
U crijevima se nalazi i većina imunoloških stanica, zbog čega je vitalno zaštititi i održati njihovu snagu. Zdrava crijeva također podržavaju probavu, smanjuju upale i utječu na razmišljanje. Jeste li ikada osjetili nervozu i primijetili da vam je utroba počela izazivati nelagodu? Naša crijeva i mozak blisko su povezani.
Kako tačno kafa potiče korisne bakterije?
Chaplan ističe da zapravo nije samo kofein taj koji podstiče korisne bakterije, jer čak i ispijanje kafe bez kofeina ima pozitivan učinak na crijeva. Ključni doprinos vjerojatno su polifenoli, uključujući klorogensku kiselinu i kininsku kiselinu, koji se nalaze u kafi i pomažu pdstaći rast ove korisne bakterije. Naula sugeriše da polifenoli djeluju poput prebiotika. Oni hrane i podstiču rast korisnih crijevnih bakterija.
Kao i sa svakim novim otkrićem, potrebna su dodatna istraživanja, posebno kada je riječ o potencijalu saharolitika. Chaplan objašnjava da je ovaj soj bakterije identifikovan tek u posljednjih pet godina, tako da još ne razumijemo u potpunosti kako pridonosi zdravstvenim dobrobitima. Potrebno je više istraživanja da bi se shvatilo kako ova bakterija može pridonijeti poboljšanju zdravlja.
Koliko kafe treba popiti da bi se postigle prednosti?
- U redu je popiti jednu ili dvije šoljice kafe dnevno, to bi bilo dovoljno da podstakne crijevnu floru da bude spremna za poboljšanje dugoročnog zdravlja - kaže Caplan.
To je u skladu s preporukama američke Agencije za hranu i lijekove (FDA), prema kojima unos kofeina ne bi trebao biti veći od 400 miligrama dnevno ili oko četiri šoljice kuhane kave. I dobra vijest za one koji vole malo mlijeka ili malo šećera u kafi, studija je pokazala da ovi dodaci ne utječu na dobrobiti za zdravlje crijeva.
Ovo novo istraživanje je dobra vijest za kafopije, s obzirom na to da se kafa tek u posljednje vrijeme povezuje s poboljšanim zdravljem crijeva. Ali ne zaboravite na drugu hranu i pića koja također mogu podržati zdrava crijeva, poput jogurta, kefira te fermentirane hrane.