Kako starimo, održavanje zdravog metabolizma ključno je za sveukupnu dobrobit. Metabolizam označava proces pretvaranja hrane u energiju, a ima tendenciju usporavanja s godinama. Međutim, ovaj problem može se riješiti uključivanjem hrane s niskim glikemijskim indeksom u prehranu.
Hrana s niskim glikemijskim indeksom, koja uzrokuje postupni porast nivoa šećera u krvi, može spriječiti skokove i padove, promičući održivu energiju i bolje metaboličko zdravlje, prenosi SheFinds.
Nutricionisti Ralph Waldo i Akanksha Kulkarni izdvojili su šest vrsta hrane koje biste trebali jesti svaki dan ako želite potaknuti rad metabolizma kako starite.
Grejp ima nizak glikemijski indeks, što znači da uzrokuje spor i stabilan porast nivoa šećera u krvi, a ne brz skok. Jedenje grejpa pomaže u održavanju stabilnog nivoa inzulina, što je korisno za održavanje zdravog metabolizma i sprečavanje pada energije.
- Prisutnost naringenina u grejpu pojačava osjetljivost inzulina, čime se održava nivo šećera u krvi na preporučenim nivoima. Osobe s dijabetesom koje žele spriječiti napredovanje bolesti mogu ga konzumirati. Česta konzumacija grejpa pomaže u kontroli apetita, stoga potiče sagorijevanje masti - pojašnjava Kulkarni.
Bobičasto voće bogato je važnim vitaminima i mineralima, poput vitamina C, vitamina K i mangana, koji su važni za razne metaboličke procese. Ove hranjive tvari podržavaju cjelokupno zdravlje i metaboličku učinkovitost, prenosi SheFinds.
Angman tvrdi da "bobičasto voće poput borovnica, jagoda i malina ne samo da ima nizak glikemijski indeks, već ima i visok sadržaj antioksidansa i vlakana. Pomaže smanjiti upalu i poboljšati osjetljivost na inzulin, što je ključno za dobro funkcioniranje metabolizma""
Leća predstavlja izvrstan izvor biljnih proteina. Protein je neophodan za očuvanje mišićne mase, što može pomoći u suzbijanju prirodnog pada mišićnog tkiva povezanog sa starenjem. Održavanje mišićne mase važno je za zdrav metabolizam budući da mišićno tkivo sagorijeva više kalorija u mirovanju u poređenju s masnoćom.
- Leća je prepuna proteina i vlakana, što je čini izvrsnim izborom za održavanje mišićne mase i duži osjećaj sitosti. Njihova spora probava pomaže u stabilizaciji nivoa šećera u krvi, što je ključno za zdrav metabolizam - ističe Angman.
Šljive su bogate antioksidansima, vitaminima C i K te mineralima poput kalija i magnezija. Ove hranjive tvari podržavaju cjelokupno zdravlje, metabolizam i osjetljivost na inzulin, što su važni faktori u prevenciji dijabetesa i održavanju zdrave težine.
- Sadržaj vlakana u šljivama toliko je visok da održava nivo šećera u krvi i pojačava osjećaj sitosti. Antioksidativni elementi u šljivama, s vitaminima, smanjuju oksidativni stres - ističe Kulkarni.
Kvinoja ima relativno nizak glikemijski indeks u poređenju s mnogim drugim žitaricama i škrobnom hranom. To znači da uzrokuje postupan i umjeren porast nivoa šećera u krvi, što može spriječiti brze skokove i padove glukoze u krvi.
- Kvinoja je kompletan protein, ima nizak glikemijski indeks te je bogata vlaknima i esencijalnim aminokiselinama. Pomaže u održavanju stalnog nivoa šećera u krvi jer podržava zdravlje metabolizma. Sadrži velike količine vitamina i minerala, što je čini vrijednim dodatkom svakom programu prehrane - pojašnjava Kulkarni za SheFinds.
Orašasti plodovi su bogati esencijalnim hranjivim tvarima, uključujući vitamine E i B, magnezij, kalij, kalcij i antioksidanse. Ove hranjive tvari podržavaju cjelokupno zdravlje, metabolizam i osjetljivost na inzulin, što je ključno za prevenciju dijabetesa i održavanje zdrave tjelesne težine.
- Orašasti plodovi poput badema i oraha sadrže zdrave masnoće, proteine i vlakna koja daju energiju i održavaju osjećaj sitosti. Nemaju tendenciju debljanja, a mogu čak pomoći u mršanju ako se konzumiraju umjereno - zaključuje Waldo.