Finale u Dublinu
Kolašinac sa Atalantom osvojio Evropsku ligu, čudesni Lookman srušio moćni Bayer
AUTOR: Faktor
22.05.2024. u 22:51
Fudbaleri Atalanta osvajači su UEFA Evropske lige.
Italijanski klub za koji nastupa Sead Kolašinac, fudbalski A reprezentacija Bosne hercegovine, večeras je u finalu u Dublinu savladao Bayer Leverkusen sa 3:0, a junak večeri je Ademola Lookman.
Nigerijac je kompletirao hat-trick. Pogađao je u 12, 26. i 75. minuti, a bio je pravi penicilin za odbranu Apotekara.
Atalanta je večeras u Irskoj prekinula veliku seriju Bayera. Novi njemački prvak ove sezone ne zna za poraz. Izabranici Xabija Alonsa nanizali su 51 utakmicu u svim takmičenjima i nedostajala su im još dva trijumfa (večeras i Kaiserslautern u finalu Kupa Njemačke) da nevjerovatnu sezonu okončaju bez poraza.
No, Atalanta je bila nepremostiva prepreka, a Kolašinac i društvo znali su kako zaustaviti Alonsov stroj.
Atalanti je ovo prvi evropski trofej, a njhov trener Gian Piero Gasperini osvojio je prvi pehar u dosadašnjoj karijeri.
Nakon što je propustio pet susreta zbog povrede mišića, naš reprezentativac zaigrao je u finalu od prve minute. Odigrao je sjajno u prvih 45 minuta, u kojem njegova Atalanta vodila sa 2:0, ali je na poluvremenu ostao u svlačionici zbog povrede, te je upitan za prijateljske utakmice A reprezentacije BiH. Sergej Barbarez, selektor Zmajeva, pozvao ga je za mečeve protiv Engleske (3. juni) i Italije (9. juni), ali je pitanje da li će se oporaviti do okupljanja.