open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Potpredsjednik Federacije
Dunović: Čavara se ponaša kao predsjednik svemira, ignorirao je imena sudija koje smo Mahmutbegović i ja dostavili
Potpredsjednik Federacije Bosne i Hercegovine Milan Dunović komentirao je imenovanje sudija Ustavnog suda neposredno nakon što je imenovanja obznanio na press konferenciji predsjednik Federacije BiH Marinko Čavare. 
24.08.2022. u 14:40
get url
text

Dunović je rekao da se ovim postupkom Čavara oglušio na dopise koje su mu slali potpredsjednici Federacije, a koji se odnose na predložena imena za članove Ustavnog suda.

- Predsjednik Čavara se oglušio na dopise iz 2019. i 2021. godine u kojima smo, kolegica Melika Mamutbegović i ja predložili imena u skladu sa dva konkursa. On je morao da se konsultuje sa potpredsjednicima, mora je da napravi imenovanje kako bi dobio saglasnost potpredsjednika, a ne da krivicu prebacuje na kolegicu Mahmutbegović i mene – ističe Dunović.

Dunović je također komentarisao izjavu Marinka Čavare u kojoj je rako da do sada nije izvršeno imenovanje sudija Ustavnog suda, jer za to nije postojala politička volja.

- Ja bih rekao da jedini uvjet za imenovanje koji nije postojao je politička volja HDZ-a i njega lično, a sada postoji volja da prebaci odgovornost na potpredsjednike Federacije BiH – rekao je Dunović.

Za imenovanje sudija Ustavnog suda neophodna je saglasnost potpredsjednika Federacije, zbog čega Dunović ističe da će se truditi da u narednom periodu održi sastanak sa Čavarom i Mahmutbegović kako bi postigli saglasnost za imenovanje sudija Ustavnog suda.

- Od tri imena koja smo potpredsjednica i ja dostavili 2021. godine, kolega Čavara dva imena nije ispoštovao, a nije dao ni obrazloženje, već se poziva na Ustav kao on imenuje. Ako on imenuje, zašto na imenovanje čekamo tri godine? – upitao je potpredsjednik Federacije te dodao:

- Imena kandidata koje je Čavara iznio ne mogu postati sudije Ustavnog suda dok to ne potpišu potpredsjednici Federacije i dok Dom naroda ne potvrdi imenovanje – ističe Dunović te dodaje da Čavara odugovlači ovaj proces kako Dom naroda ne bi imao vremena potvrditi imenovanje.

VEZANI TEKST - Čavara imenovao sudije Ustavnog suda FBiH, među njima i Čampara

Dunović na press konferenciji je rekao da Čavara odugovlači s procesom imenovanja kako Dom naroda ne bi imao vremena da povrdi imenovanje sudija Ustavnog suda.

- Predsjednik Federacije koliko god pokušavao da pokaže u medijskom prostoru da je on predsjednik svemira, on to nije - poručuje Dunović.

Potpredsjednik Federacije Dunovi nije htio da, kako kaže, licitira sa imenima, naglašavajući da će sve biti transparentno. 

comment
prikaži komentare (0)
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.