U Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH u toku je prikupljanje potrebnih 20 potpisa za održavanje tematske sjednice "Fiskalna reforma u FBiH", a čiji je inicijator zastupnik Almedin Aliefendić. Povod je odluka Vlade Federacije BiH o minimalnoj plaći od 1.000 KM.
Ciljevi sjednice su razmatranje efekata odluke o povećanju minimalne plaće na poslodavce, radnike i ukupnu eknomsku stabilnost. Analiza mogućih fiskalnih reformi uključujući smanjenje opterećenja na plaće putem nižih doprinosa i poreza čime bi se podržalo poslovno okruženje.
Zatim, unapređenje standarda radnika kroz pravične plaće, osiguranje radnih mjesta i zaštitu njihovih prava. Postizanje kompromisa između vlasti, poslodavaca i sindikata kroz intenzivniji i strukturiraniji socijalni dijalog. Izrada i usvajanja plana fiskalne reforne sa preciznim rokovima i nosiocima aktivnosti za zakonsku legislativu.
Održavanje tematske sjednice prilika je da se pronađu rješenja koja će osigurati balans između ekonomske stabilnosti i socijalne pravde, uzimajući u obzir interese svih relevantnih aktera, Vlade FBiH, poslodavaca, sindikata...
- U članu 98. Poslovnika koji propisuje ovih 20 potpisa stoji da je predsjedavajući dužan sazvati sjednicu u roku kraćem od 14 dana od prijedloga, s tim da to može biti i naredne sedmice. Ukoliko do sutra prikupimo 20 potpisa, predsjedavajući je na potezu. Na sjednici bi bili svi zainteresovani akteri, predstavnici Vlade FBiH prije svega, sndikata, poslodavaca, Ekonomsko-socijalnog vijeća i zastupnici, da bi se moglo raspraviti na pravi način - govori nam federalni zastupnik Almedin Aliefendić.
Kazao je kako će tražiti zapisnik sa sjednice Vlade FBiH na kojoj je usvojena odluka o minimalnoj plaći od 1.000 KM.
- Mi ne znamo ko je bio prisutan na sjednici. Tražit ćemo sve relevantne informacije u vezi s donošenjem jedne ovakve odluke, koliko je ona zakonita. Možemo postaviti i pitanje ocjene zakonitosti, određene mjere za odlaganje primjene. Ima niz drugih pravnih mogućnosti o kojima bi se moglo raspravljati. Smatram da je dijalog najbitniji kako bi se došlo do kompromisnog rješenja koji neće izazvati potrese u cijeloj FBiH - govori Aliefendić.
Kaže kako nije isključena ni opcija traženja mišljenja Ustavnog suda FBiH o odluci.
- Radnicima se moraju povećati plaće, ali na način da se ide u pravcu poreznog rasterećenja privrede. Nama treba i mišljenje akademske zajednice, struke, a ne preko noći da se donose odluke - kazao je Aliefendić.