Samo jedan nosilac pravosudne funkcije sankcioniran je mjerom razrješenja s dužnosti prošle godine, što je vidljivo iz izvještaja Ureda disciplinskog tužioca (UDT).
Sudijama i tužiocima zbog propusta u radu izrečeno je 27 disciplinskih mjera, a većina su bile javne opomene (devet), smanjenje plaće (osam) i pismene opomene koje se javno ne objavljuju (pet). Osim ovog jednog razrješenja izrečena je i jedna mjera premještaja s mjesta zamjenika glavnog tužioca, piše
Transparentno.ba.
Razlozi za sankcije u dva slučaja su bile to što se odgovorni nisu izuzeli iz slučajeva u kojima postoji sukob interesa, dok su u sedam slučajeva donijeli odluke kojima se očigledno krši zakon i pravila postupka.
- Ipak sankcije za ove propuste su blage, a podaci UDT-a pokazuju da nije došlo do ozbiljnih promjena u sankcioniranju propusta u pravosuđu i pored značajnog porasta broja pritužbi na rad sudija i tužilaca, koji je u prošloj godini povećan za 20 posto. Najveći broj se odnosi na ozbiljne optužbe za kršenje etičkog kodeksa što je dovelo do narušavanja ugleda i integriteta pravosuđa.
Ipak od 1385 pritužbi svega 59 je ocijenjeno kao osnovano, a pukrenuto je ukupno 37 disciplinskih postupaka. Njima je obuhvaćeno sedam tužilaca, četiri rukovodioca pravosudnih institucija i 28 sudija. S druge strane, vrijeme rješavanja pritužbi smanjeno je na 183 dana, što predstavlja napredak u odnosu na prethodnu godinu za 22 dana - navode iz Transparentno.ba, platforme koju je pokrenula organizacija Transparency international u BiH.
Ističu da poseban slučaj predstavlja nosilac pravosudne funkcije protiv koga je u 2024. godini vođen šesti disciplinski postupak, što jasno ukazuje na postojanje recidivizma i manjkavosti u sistemu prevencije.