Velike su gužve u domovima zdravlja u Kantonu Sarajevu, a naročito se ističu školski dispanzeri u kojima djeca, zajedno sa roditeljima, satima čekaju da dođu na red kako bi dobila zdravstvenu uslugu.
Ovih dana redakciji Faktor obratilo se nekoliko roditelja iznoseći svoja iskustva. Između ostalog naveli su da je rad u školskim dispanzerima neorganiziran, da je veliki broj bolesne djece, sa raznim virozama, upalama pluća, grla i krajnika, pod visokom temperatorom skučeno u čekaonicama gdje satima čekaju da budu prozvani i pregledani.
Kako dodaju roditelji, uglavnom u smjeni radi jedna doktorica koja nije u mogućnosti pregledati sve pacijente koji dođu, pa se djeca naručuju u drugu smjenu, a mnogi po zdravstvenu uslugu, zbog hitnosti, odlaze i u privatne ordinacije.
Jedan od roditelja ispričao nam je svoje iskustvo sa početka ove sedmice iz školskog dispanzera u Domu zdravlja Centar.
- Tokom proteklog vikenda dijete je dobilo temperaturu 39 stepeni i počelo jako kašljati, pa sam ga u ponedjeljak rano doveo u dom zdravlja. Otišli smo u školski dispanzer, jer dijete ide u školu i tamo gotovo doživio nervni slom. Čekaonica je bila krcata djecom pod temperatorom koja kašlju, kišu, neka se previjaju na stolici jer ih boli stomak... Sva ta djeca čekala su jednog ljekara koji to jutro, kako nam je rečeno kad smo došli, radi. Međutim, ispostavilo se da u školskom dispanzeru to jutro nije bilo nijednog ljekara, jer je taj jedan, pošto su u toku sistematski pregledi osmih razreda, morao otići da to radi. Dakle, u prvoj smjeni uprava te javne ustanove nije predvidjela nijednog ljekara u školskom dispanzeru. Načekali smo se mi puno, dok nam neko od uposlenih nije došao i kazao da uzalud čekamo i da imamo dvije mnogućnosti - ili da djecu dovedemo u drugu smjenu popodne ili da se popenjemo sprat iznad na odjel porodične medicine i čekamo da nas prozove doktor, gdje nas je također dočekala ogromna gužva - kazao je M. N. iz Sarajeva koji je zamolio da mu ne objavljujemo puno ime i prezime te dodao:
- Kada smo upitali - zašto samo jedna doktorica radi, odgovoreno nam je da je jedan ljekar na godišnjem odmoru, da je drugom rečeno da ide na sistematske preglede osmih razreda, a da treći dolazi u drugu smjenu.
Kaže da ne može vjerovati da neko iz uprave javne ustanove do sada nije shvatio da je najveća gužva, naročito na odjelima gdje se liječe djeca, upravo ponedjeljkom.
- I ranije sam sa starijim djetetom često dolazio i primijetio, kao vjerovatno i drugi roditelji, da je najveća gužva početkom sedmice, odnosno ponedjeljkom. Da li je to od nadležnih iko shvatio, primijetio kroz sve ove godine, zaista ne znam, ali mi zvuči nevjerovatno da nije. Ovo je nedopustivo da se tako mrcvari najosjetljivija populacija - ispričao je M. N.
Da li su upoznati sa gužvama u školskim dispanzerima u domovima zdravlja, upitali smo i nadležne u JU Dom zdravlja KS, ali odgovor do objavljivanja teksta nismo dobili.
Faktor je o gužvama u školskim dispanzerima pisao u septembru nakon odluke koju je donio menadžment te JU Dom zdravlja KS o razdvajanju dispanzera za predškolsku i školsku djecu.
Roditelji su tada za ogromne gužve i mali broj ljekara u školskom dispanzeru okrivili upravo taj postupak ustanove.
Planom restruktuiranja zdravstvene djelatnosti i reorganizacije zdravstvenih ustanova u KS iz 2016. godine, u okviru tadašnje reforme zdravstva predviđeno je ukidanje školskih dispanzera.
U nekim domovima zdravlja ukinut je školski dispanzer, a njihovim ukidanjem ukinute su i specijalizacije iz školske medicine.
Trenutno u KS ostala su još samo tri specijalista školske medicine, koji su pred penzijom i koje su se 2022. godine obratile nadležnim instancama za ponovno vraćanje specijalizacije školske i adolescentne medicine.
No od njihovog prijedloga nije bilo ništa.
Prilikom ukidanja školskih dispanzera odlučeno je da brigu o populaciji od sedam do 14 godina preuzme Služba porodične medicine.