Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović razgovarala je večeras
sa ministrom vanjskih poslova Njemačke Johannom Wadephulom.
- Na sastanku smo razgovarali o aktuelnoj političkoj
situaciji u RS-u i BiH, te izazovima u procesu evropskih integracija - navela je
Cvijanović.
Kako je navela, izrazila je opredijeljenost ka evropskom putu BiH, te
naglasila da je jasno da se ona ka EU ne može kretati kao strani protektorat.
- Ukazala sam da je krajnje vrijeme da se okonča međunarodna supervizija u BiH,
a da punu odgovornost za procese preuzmu domaće institucije i demokratski
izabrani predstavnici na svim nivoima vlasti. Ukazala sam i na važnost
izbalansiranog pristupa vanjskih aktera prema svim konstitutivnim narodima u
BiH, te punog uvažavanja njene decentralizovane ustavne strukture - napisala je
ona na X-u.
Podsjećamo, Wadephul se ranije danas sastao i sa visokim predstavnikom Christianom Schmidtom.
U narednim danima trebao bi obići i druge zemlje Zapadnog Balkana.