open-navfaktor-logo
Prijava
search
Tužio i dobio
Država plaća odštetu osuđenom za utaju poreza
Bosna i Hercegovina treba platiti oko 18 hiljada maraka odštete osuđenom Draganu Makiviću jer je proveo 189 dana u zatvoru nakon što je nastupila zastara izvršenja kazne
AUTOR: CIN
12.11.2024. u 20:18
get url
text
FOTO: CIN
Sud Bosne i Hercegovine je presudio da država mora platiti oko 18 hiljada maraka odštete Draganu Makiviću iz Banje Luke, osuđenom za utaju poreza. On je tužio BiH jer je upućen u zatvor kada je nastupila zastara izvršenja zatvorske kazne.
Sud BiH je osudio Makivića u januaru 2011. godine, kaznivši ga trogodišnjim zatvorom, novčanom kaznom od 10 hiljada maraka i oduzimanjem oko 630 hiljada maraka stečenih krivičnim djelom. O tomu je Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) ranije pisao.
Zbog propusta sudije Makivić neće u zatvor niti će platiti kaznu, a Sud mu još nije oduzeo ni nezakonito stečenu korist.
Sudija Nenad Šeleda ga je uputio na izdržavanje zatvorske kazne u junu 2011. godine, ali je Makivić zatražio i dobio odgodu odlaska u zatvor u koji se trebao javiti u septembru 2012. U novom terminu se nije pojavio niti ga je policija pronašla na prijavljenoj adresi pa je za njim raspisana potjernica. U međuvremenu je Makivić tražio od Ustavnog suda BiH da mu se ponovi suđenje zbog zanemarivanja važnih detalja i to mu je odobreno.
Makivić je u ponovljenom postupku 2015. godine dobio istu kaznu, a sudija je po Zakonu o krivičnom postupku BiH imao pet godina da pokrene njeno izvršenje.
Međutim, sudija Šeleda je to učinio tek nakon šest i po godina − u februaru 2022. Policija nije mogla pronaći Makivića na prijavljenoj adresi pa je za njim raspisana potjernica. Uhapšen je na graničnom prelazu i odveden u zatvor u Istočnom Sarajevu gdje je proveo 189 dana − od marta do septembra 2022. godine.
Makivić je iz zatvora tražio od Suda BiH da utvrdi zastaru izvršenja presude što je Sud i potvrdio pa je izašao na slobodu i tužio državu.
U parničnom postupku koji je uslijedio zatražio je odštetu od 100 KM za svaki dan koji je proveo u zatvoru, a vještak neuropsihijatrije Abdulah Kučukalić je utvrdio da je Makivić trpio duševnu bol zbog zatvaranja.
Advokat Nikola Sladoje je rekao za CIN da je dosuđeno nešto više od 18 hiljada maraka, ali tačan iznos nije rekao. Ni Sud BiH nije htio dostaviti CIN-u tražene presude u ovom postupku. Potvrdili su da je pravosnažna odluka donesena u aprilu 2024, ali da se sudije protive davanju presude "u cilju zaštite privatnosti fizičkih lica".
U dopisu iz Suda je navedeno da tražene presude sadrže, uz ostale, i podatke o dosuđenim iznosima odštete te podatke o službenim radnjama poduzetim tokom krivičnog postupka protiv Makivića.
- Sud ne nalazi da je objavljivanje tražene informacije javni interes - napisali su iz Suda.
Sudija Šeleda je odlaskom u penziju izbjegao disciplinski postupak za utvrđivanje odgovornosti zbog zastare postupka. On je u ranijem telefonskom razgovoru rekao za CIN da nije ni znao da se krivični postupak protiv Makivića ponavljao nakon pravosnažnosti presude te da predmet i nije bio kod njega, već u pisarnici.
- Ne kažem ja da ja nisam kriv. Ne kažem. Ja sam kriv, ali nisam imao priliku da popravim grešku.
Krivični zakoni u BiH propisali su period od tri godine do 40 godina za okončanje krivičnog postupka i izvršenje sudske presude nakon čega dolazi do zastare i u predmetu se ne može postupati, osim u slučajevima genocida, ratnog zločina i doživotnog zatvora.
Svake godine zastari između 230 i 330 predmeta u toku krivičnog postupka ili u toku izvršenja presude, a malo sudija odgovara zbog toga: u 2024. godini je u disciplinskom postupku kažnjeno njih troje zbog zastare tri krivična postupka i jednog predmeta izvršenja zatvorske kazne. Jedna sutkinja je kažnjena četveromjesečnim smanjenjem plaće za 10 posto dok su dvojica sudija javno opomenuti.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.