Ensar uči za autoelektričara i njegov otac želi da on ostane u BiH: Djecu moramo osposobljavati da pokreću biznise
AUTOR: J. B.
13.12.2024. u 14:26
Suad Selić
Roditelji 74 učenika koji su u školskoj 2024/2025. godini upisali deficitarna zanimanja u Tuzlanskom kantonu, danas su u Tuzli s Ministarstvom obrazovanja i nauke TK potpisali ugovore o stipendiranju. Ukupna visina stipendije po jednom učeniku iznosi 1.170 KM, a Ministarstvo je u ove svrhe izdvojilo 86.580 KM.
Jedan od dobitnika stipendije Ensar Selić iz Živinica, koji se školuje za autoelektričara u Elektrotehničkoj školi u Tuzli.
- Trenutna situacija u državi traži što više samostalnog rada, a mislimo da s ovim zanimanjem može graditi svoju budućnost u našoj zemlji, dakle, da ne želi da odlazi. Sticajem okolnosti postoji i stipendija, koja će nam dobro doći. Mislim da zanimanje autoelektričara ima perspektivu, prije svega kroz samostalan rad. Mlade moramo osposobljavati za samostalan rad, da ide pod neki nadzor, nego da sami pokreću biznise. Kod nas u Živinicama ima dosta start-up paketa, koji pružaju mladima šansu da krenu i da rade - kaže Ensarov otac Suad Selić.
Potpisivanje ugovora o stipendiranju
FOTO: J. Bojić
Deficitarna zanimanja u TK trenutno su zidar-fasader-izolater, keramičar-teracer, zavarivač, stolar-tapetar, instalater centralnog grijanja, autoelektričar, vozač i kuhar.
- Stipendije za deficitarna zanimanja nisu jedino što radimo da bismo uskladili tržište rada i sistem obrazovanja. Donijeli smo nove propise za praktičnu nastavu, tako da će učenici drugog i trećeg razreda kod jednog dijela privrednih subjekata obavljati praktičnu nastavu, koja će im biti plaćena. To je garant da će poslodavci imati kvalitetnu radnu snagu, a naši učenici biti zadovoljni i ostati u Bosni i Hercegovini da rade. Poslodavci učenicima na praksi plaćaju naknadu, a Vlada TK zdravstveno i penziono osiguranje - rekao je Ahmed Omerović, ministar obrazovanja i nauke TK.
Danijel Galušić
FOTO: J. Bojić
Danijel Galušić se u Građevinsko-geodetskoj školi Tuzla školuje za keramičara. On kaže da se uvijek želio baviti tim poslom.
- Od malena sam zavolio taj posao i imao sam mnogo prilika da gledam majstore kako rade. Već od 11. godine s ocem i amidžama radim dosta poslova u vezi s tim. Mislim da ću imati posao nakon što završim školu - kaže Danijel Galušić.