Ministarstvo finansija i trezora Bosne i Hercegovine objavilo je instrukciju o privremenom finansiranju institucija Bosne i Hercegovine za prva tri mjeseca ove godine.
Institucije BiH su opet na privremenom finansiranju jer bh. vlast opet nije ispoštovala budžetski kalendar i donijela budžet za 2025. Na raspolaganju imaju četvrtinu prošlogodišnjeg budžeta, tačnije 338,8 miliona KM za prva tri mjeseca i ne mogu započinjati nikakve nove projekte.
No prema nezvaničnim informacijama budžet institucija BiH za 2025. godinu zapravo je bio upućen ka Vijeću ministara Bosne i Hercegovine još prije nove godine.
Potvrdu ove informacije nismo mogli dobiti u Ministarstvu finansija i trezora BiH jer se ni ministar Srđan Amidžić ni zamjenik ministra Muhamed Hasanović ne javljaju na telefon.
Na naš raniji upit o izradi budžeta za 2025. godinu iz Ministarstva finansija i trezora BiH još nikad nije odgovoreno.
Pitanje o tome da li im je dostavljen budžet BiH za 2025. i kada bi se mogao naći na dnevnom redu sjednice Vijeća ministara Bosne i Hercegovine uputili smo i Generalnom sekretarijatu Vijeća ministara. Odgovor do zaključivanja ovog teksta nismo dobili.
Nezvanične informacije iz Vijeća ministara su da je budžet upućen i to, navodno, u istom iznosu kao 2024. godine, odnosno otprilike 1,3 milijarde KM.
U čemu je problem pa se ne usvaja i zašto se o budžetu javno ne govori, nije poznato.
Poznato je tek da se lideri stranaka vladajuće koalicije, koju čine Trojka, SNSD i HDZ, prepucavaju preko društvenih mreža, kao i inicijativama za smjenu ministara.
Posljednje finansijske odluke koje su pak uspjeli dogovoriti tiču se povećanja osnovice za obračun plaća za 2025. i iznosa regresa za ovu godinu.
U međuvremenu je zastupnik SDA Šemsudin Dedić u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine podnio inicijativu da se od Fiskalnog vijeća Bosne i Hercegovine traži da usvoji novi trogodišnji Globalni fiskalni okvir, što je preduvjet prvo za izradu trogodišnjeg Dokumenta okvirnog budžeta (DOB) institucija BiH, a potom i budžeta za 2025. Ta inicijativa je na dnevnom redu sjednice Zastupničkog doma bh. Parlamenta 23. januara.
Ipak, ne bi bio prvi put da budžet ide prije ovih dokumenata koji se usvajaju za trogodišnji period i daju trogodišnje okvire samog budžeta. Posljednji Globalni fiskalni okvir i DOB usvojeni su prošle godine za period do 2026. i oni daju okvir budžeta institucija BiH i za 2025.
Neke informacije iz Vijeća ministara BiH su da je za sutra navodno planirana sjednica Fiskalnog vijeća BiH, kojeg čine premijeri i ministri finansija BiH i entiteta, gradonačelnik Brčkog i guverner Centralne banke Bosne i Hercegovine.
Do tad, i do usvajanja budžeta o kojem niko ne govori, institucije BiH imaju "na raspolaganju" privremeno finansiranje koje je zakonski moguće i cijelu godinu.