U protekla tri dana u Zavodu za hitnu medicinsku pomoć Kantona Sarajevo ljekarsku pomoć zatražilo je otprilike 1.100 pacijenata.
Od jutros, prema riječima dr. Mirnese Zeljković, specijaliste urgentne medicine, dovezeno je nekoliko građana sa simptomima infarkta, a među njima i tri mlađe osobe.
- Veliki je broj pacijenata sa hroničnim respiratornim oboljenjima, među kojima su astma i hronična opstruktivna bolest, a zbog hladnoće i zagađenog zraka od jutros nam dovoze i osobe sa akutnim infarktima. Ono što bih naglasila jeste da je među njima i nekoliko mlađih ljudi, koji ne spadaju u hronične bolesnike. Dosta je i atipičnih upala pluća, a imali smo i pacijenata sa povredama i lomovima prilikom padova - istakla je Zeljković.
I u domovima zdravlja, u odjelima porodične medicine, povećan je broj pacijenata.
Glasnogovornik JU Dom zdravlja KS Arman Šarkić kazao nam je da je, pored hroničnih bolesnika, najviše radno sposobnog stanovništva i školske djece sa tegobama respiratornog trakta.
- Najčešće građani i djeca dolaze sa grloboljom, praćenom visokom temperaturom. Apeliramo na starije osobe i hronične bolesnike da koliko mogu izbjegavaju zatvorene prostore te da svi svaki slobodan trenutak iskoriste za boravak izvan grada na čistom zraku. To se naročito odnosi na one koji se još nisu uspjeli vakcinisati protiv gripe. S obzirom na to da je vakcinacija najbolje sredstvo zaštite protiv gripe, pozivamo građane, naročito starije i imunokompromitirane da dođu na imunizaciju jer doza još ima - naveo je Šarkić i dodao da je do sada utrošeno 5.199, a ostalo još 2.571 vakcina.
Sarajevo je danas u 11 sati, prema podacima
IQAir-a, bio najzagađeniji grad u svijetu.
Zrak u glavnom gradu Bosne i Hercegovine prema mjerenju u 10 sati okarakterisan je kao "veoma nezdrav", a koncentracija PM 2,5 čestica iznosila je 140 i daleko je veća od onog što predlaže Svjetska zdravstvena organizacija.
Upozoreno je da ovakav zrak kod osoba s respiratornim oboljenjima, poput astme, može uzrokovati značajna pojačanja simptoma i intenziteta bolesti.
Povećana je vjerovatnoća negativnih posljedica po respiratorne organe cjelokupnog stanovništva.
Oboljeli od plućnih bolesti i bolesti srca, trudnice, djeca i stariji, moraju izbjegavati bilo kakve aktivnosti tokom boravka vani. I svi ostali trebali bi izbjegavati produžena ili veća naprezanja tokom boravka vani, upozoravaju ljekari.
Zbog zagađenog zraka Vlada Kantona Sarajevo jučer je proglasila epizodu upozorenje uz primjenu interventnih mjera.
Jedna od mjera je i zabrana saobraćaja za teretna motorna vozila, čija je najveća dozvoljena masa više od tri i po tone na glavnom gradskom longitudinalnom pravcu na potezu od Baščaršije do Nedžarića, s preusmjerenjem saobraćaja na alternativne pravce kretanja.
Zabranjeno je i izvođenje građevinskih radova na otvorenom prostoru, a od danas je stupila na snagu i zabrana boravka djece na otvorenom prostoru, van školske zgrade za vrijeme velikih i malih odmora, te odvijanje časova tjelesnog odgoja u dvorištu škola.
Prim. dr. Edo Selimić, specijalista pulmolog, kaže kako su ovakve mjere Vlade KS najblaže rečeno smiješne te da vlast nikada nije provela obećanja koja su se odnosila na smanjenje zagađenosti zraka, a jedno od njih je i sistem "par-nepar".
- Na sva usta su najavljivali, ali nikada nisu smanjili promet motornih vozila za 50 posto. Iz glavnih ulica izmjestili su auta u sporedne. Pitamo ih - šta su time dobili - postoji li glavna i sporedna kotlina u Sarajevu ili je ona jedna, pa vi ložili u cijelom gradu ili na padinskim dijelovima, isto vam je. Uvoditi odluku da djeca tokom odmora ne mogu vani je smiješna jer ta ista djeca moraju doći u školu i vratiti se kući, što znači da su izložena aerozagađenju. Svim tim svojim mjerama vlast pokazuje samo koliko je nesposobna - ističe Selimić.
Onog trenutka kad izbacimo ugalj iz ložišta za 50 posto ćemo smanjiti zagađeni zrak, ali je pitanje, ističe Selimić, šta je Vlada u prethodnim godinama uradila po tom pitanju.
- Činjenica je da imamo visinsko strujanje, ali mi ne udišemo visinski zrak. Nama je potrebno strujanje oko zgrada, kuća, niz Miljacku, jer je činjenica da upravo niz Miljacku, u smjeru istok-zapad uvijek postoji neko strujanje. Pravljenjem visokih zgrada viših od 10 spratova blokiramo to nisko strujanje - ističe Selimić.
Za one koji moraju izaći vani Selimić preporučuje FMP3 masku, najskuplju, ali kako dodaje, i najkvalitetniju.
- Maske sprečavaju PM sitne čestice, ali treba znati da aerozagađenje u Sarajevu i u drugim gradovima u BiH ne čine samo PM čestice. Ovdje se spaljuje sve što može dati jednu kaloriju samo da se zagrije prostor. Pri takvom spaljivanju, a ne loženju, pored navedenih čestica, dobijamo i hemijska jedinjenja, od sumpornih, azotnih, ugljičnih, dioksida, monoksida tako da više niko u Sarajevu pouzdano i ne zna koja štetna hemijska jedinjenja kruže u zraku. To znači da u ovom trenutku, osim vojne gas maske, sa aktivnim ugljikom i dodatnim filterima, nemamo adekvatnu zaštitu od svega onoga što se nalazi u zraku u Sarajevu - naglašava Selimić.
Kaže kako su brojne svjetske studije dokazale da zagađeni zrak uzrokuje i karcinom, a na udaru su disajni organi.
- Svaki čovjek ima svoj odbrambeni mehanizam koji se bori protiv raznih bolesti. Kad on u jednom trenutku padne, osoba će oboljeti, postati plućni bolesnik. Onog trenutka kada se to desi, uvijek postoji mogućnost "da jedna ćelija zaluta i da stvari krenu po zlu". Kad se to dogodi, nazad više nema - objasnio je Selimić.