open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Hitna sjednica
I Dom naroda BiH usvojio budžet: Kovačević tokom rasprave entitet RS nazvao državom, delegati se žalili i na klimu
To me podsjeća na vrijeme kad ste nekad glasali za akcize poručujući građanima kako će IKEA doći u BiH. Prođoše godine, nema IKEA-e. Ilija, nema Plana rasta, kazao je Đonlagić.
AUTOR: M. R. S.
19.07.2024. u 13:11
get url
text
S današnje sjednice Doma naroda PSBiH
S današnje sjednice Doma naroda PSBiH
FOTO: Fena
Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine usvojio je na hitnoj sjednici danas budžet institucija Bosne i Hercegovine za ovu godinu, čime su se stekli uvjeti da stupi na snagu imajući u vidu da je budžet u utorak usvojen u Zastupničkom domu.
Budžet je usvojen glasovima delegata iz stranaka vladajuće koalicije, odnosno SNSD-a, HDZ-a i NiP-a, te glasom delegata HDZ-a 1990.
Kako su delegati glasali o budžetu za 2024
Glasanju je prethodila rasprava o hitnoj proceduri usvajanja budžeta i o samom tom dokumentu. 
- Glasat ću i protiv hitnosti i protiv budžeta iz svih razloga koje mogli čuti u javnoj diskusiji otkako je budžet utvrđen kao nacrt. Tiču se kapitalnih ulaganja, smanjenja nekih stavki, povećanja stavki za neka ministarstva. Govori se o Planu rasta za Zapadni Balkan, a nigdje nema tih 70 miliona eura (evropskih sredstava) o kojim se govori.
Ovim budžetom se prvi put, osim članovima Predsjedništva BiH, koji su raspolagali sa po 120.000 KM rezerve, daje mogućnost da sredsvima iz budžetske rezerve raspolažu i predsjedavajuća Vijeća ministara BiH i zamjenici i članovi kolegija oba doma Parlamenta BiH. To ne bi trebalo da prođe. Za Predsjedništvo BiH možda i jeste postojalo opravdanje imajući u vidu njihov autoritet, najvišu izvršnu poziciju, ali da se taj iznos od po 120.000 KM sada poveća tri puta, sada svaki ima po 360.000 KM, to je neprihvatljivo. Neprihvatljivo je i da  ta sredstva imaju članovi kolegija Vijeća ministara, domova Parlamenta - prokomentirao je Šefik Džaferović (SDA), predsjedavajućiu Kluba delegata iz reda bošnjačkog naroda. 
Rasprava o budžetu je iskorištena i za iznošenje političkih stavova i stvari koje nemaju veze s budžetom. 
Delegat Džemal Smajić (SBiH) kazao je, između ostalog, da bi budžet bio veći da se ravnomjerno vršila raspodjela sredstava. Ministru finansija i trezora BiH Srđanu Amidžiću (SNSD) je kazao da zna da radi protiv interesa BiH. Kazao je i da se ne može pomiriti s činjenicom da nije predviđeno povećanje plaća vojnicima, zaposlenicima institucija BIH.
U svom izlaganju je, govoreći o bosanskohercegovačkom entitetu RS spomenuo "manji bh. entitet", na šta je reagirao SNSD-ov delegat Radovan Kovačević nazvavši entitet RS državom. 
- Čitao sam pažljvo Dejtonski mirovni sporazum i nisam vidio da u njemu postoji neki manji bh. entitet. Ima dio koji se zove sastav, da se BiH sastoji od dva entiteta i da su to RS i FBiH. Možda se to vama ne sviđa, ali i meni se mogo toga ne sviđa. Tako da slobodno izgovorite lijepo, ponosno Republika Srpska. Da li je teritorijalno manja, nama je dovoljna. Nemamo nikakve ruge, RS od Novog Grada (Bosanski Novi) do Trebinja je najljepša država na svijetu - rekao je Kovačević.
Smajić mu je odgovorio da je očekivao da će ozbiljno diskutirati o budžetu, a "on se hvata za neke periferne stvari". 
Delegat Dženan Đonlagić (DF) dotakao se Plana rasta i toga što je BiH ostala bez prve tranše od 70 miliona eura evropskih sredstava jer se vlast nije usaglasila. Đonlagić je istakao da je Globalnim fiskalnim okvirom 2024-2026. vlast zacementirala da neće doći novac od EU-a iz Plana rasta, namijenjen za BiH. 
On je odgovorio na tvrdnje delegata Ilije Cvitanovića (HDZ 1990) da su mu iz Delegacije EU-a rekli da BiH može još osigurati uvjete za povlačenje sredstava. 
- Ova sredstva za 2024. nisu planirana ni na prihodnoj strani budžeta, ne postoji kod na koji bi bila uplaćena. Imamo zakonsku obavezu koja ograničava budžet da dođu sredstva iz Plana rasta. Ta priča iz Delegacije EU-a i osobe s kojima komunicirate... Vi glasate za budžet zbog Delegacije EU-a. To me podsjeća na vrijeme kad ste nekad glasali za akcize poručujući građanima kako će IKEA doći u BiH. Prođoše godine, nema IKEA-e. Ilija, nema Plana rasta. Ta sredstva će otići drugim državama zapadnog Balkana koje su ispunile obaveze. Vlast treba budžet da posuši ovih sedam mjeseci - kazao je Đonlagić.
Cvitanović je na ovo odgovorio da će "uvijek biti na suprotnoj strani u odnosu na člana Predsjedništva BiH, nelegitimno izabranog Željka Komšića". 
Tokom rasprave o budžet je Kemal Ademović (NiP), zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda, kazao da će glasati o ovom dokumentu "zbog zaposlenika institucija BiH", mada je stava da se novac od dodatnih 30 miliona KM za zgradu Uprave za indirektno oporezivanje BiH mogao bolje rasporediti, te je negodovao zbog umanjenja sredstava Ministarstvu odbrane BiH u vrijeme kad svi drugi jačaju kapacitete. 
Ademović je spomenuo i da se zbog neodgovornosti Vijeća ministara BiH "mi papirićima rashlađujemo" s obzirom na to da je prošle godine bio zahtjev za sanaciju sistema klimatizacije. Spomenuo je da mu je bilo neugodno prilikom susreta s dva ambasadora. 
Na samom početku sjednice Čović je kazao da skraćuje raspravu na pet minuta zbog "nepovoljnih uvjeta", odnosno jer "ne funkcionira klimatski sistem". 
Nakon što su delegati usvojili budžet, usvojene su i izmjene Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH kojim se utvrđuje novi rok za uspostavu odjela za integritet, kao i izmjene i dopune Zakona o javnim nabavkama kojim se želi djelimično stati ukraj takozvanim profesionalnim žaliteljima. 
Čović je na kraju sjednice najavio da nema potrebe da zasjedaju u julu i augustu, osim ako ne bude šta hitno, najavivši tako godišnji odmor. 
Na dnevni red današnje sjednice je delegat Smajić bio predložio izmjene Zakona o službi u Oružanim snagama BiH kojim bi vojnicima bilo omogućeno da budu u službi do navršenih 45, umjesto 40 godina života, ali njegov prijedlog nije prihvaćen. 
comment
prikaži komentare (0)
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.