open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Sud BiH
Intenzivirane napetosti u BiH uoči presude Dodiku i Lukiću: Kako će reagovati nadležne institucije?
AUTOR: BHRT
22.02.2025. u 19:36
get url
text
FOTO: Damir Hodžić
Bliži se dan izricanja presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i v.d. direktoru Službenog glasnika RS-a Milošu Lukiću zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini. Iz SNSD-a je najavljeno preduzimanje radikalnih mjera u slučaju osuđujuće presude. Hoće li to i kako utjecati na političku i sigurnosnu situaciju u BiH?
U Republici Srpskoj će imati jasan odgovor u slučaju presude predsjedniku RS-a, jer mu se sudi zato što je izvršavao obaveze na koje ga Ustav obavezuje. Spremne su različite opcije, a sve su, kažu u SNSD-u, u skladu sa Ustavima BiH i RS-a te Dejtonskim sporazumom. Poručuju, RS odavno ima spreman i novi Ustav koji čeka na usvajanje.
- Mi smo davno već spremili novi Ustav i čeka se trenutak kada će se usvojiti taj novi ustav, vjerovatno na referendumu svih građana RS-a jer i taj Ustav treba da eliminiše sve ono što su nezakonito i protivpravno visoki predstavnici mijenjali u Ustavu RS-a - kaže portparol SNSD-a Radovan Kovačević.
Kakav god bude ishod pravosudnog procesa u slučaju Dodika i Lukića izazvat će snažne reakcije i u BiH i regionu, slažu se analitičari. Može se očekivati usložnjavanje političkih odnosa u zavisnosti od potegnutih odluka.
- Vjerovatno će se temperatura podizati sve do onog trenutka dok presuda ne bude izrečena. Šta će biti poslije, vrlo je teško predvidjeti s obzirom na postojanje ovih brojnih scenarija - smatra politička analitičarka Tanja Topić.
- Očigledno da su mjere koje su najavili, a to je zabrana rada SIPA-e, Suda i Tužilaštva na teritoriji RS-a, mjere koje imaju elemente državnog udara. Sada je samo pitanje da li će Dodik krenuti i zakoračiti u to. Sad je ovdje pitanje kako će institucije koje su zadužene za zaštitu ustavnog poretka reagovati i da li je u stanju da u slučaju otvorene pobune reaguje na pravi način da bi zaštitili ustavni poredak - ističe novinar i politički analitičar Amir Sužanj.
Uoči izricanja presude najavljen je dvodnevni miting ispred NSRS koja će biti u stalnom zasjedanju. Građani pitaju kako će se cjelokupna situacija odraziti na sigurnost u BiH?
- Miting neće narušavati sigurnosnu situaciju, ali šta poslije eventualno izrečene osuđujuće presude može da se desi - može biti zaista veliki izazov za BiH - navodi Slobodan Župljanin, dekan banjalučkog Fakulteta za sigurnost i zaštitu.
- Pitanje sigurnosti mislim da nije ugroženo. Ukoliko bi došlo do određenih okupljanja ili manjih sigurnosnih incidenata, mislim da država ima i treba imati vrlo precizne planove - kaže profesor kriminalističke psihologije Sandi Dizdarević.
Iz NATO štaba i misije EUFOR-a naglasili su važnost očuvanja stabilnosti i mira i poručili da će spriječiti svaki pokušaj destabilizacije u zemlji.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.