U Banjoj Luci je danas održana posebna sjednica entitetske Vlade na kojoj su nastavljeni koraci ka daljoj destabilizaciji države. Sjednici su prisustvovali i predsjednik RS-a Milorad Dodik i članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović.
Kako je saopćeno iz Vlade RS-a, na današnjoj sjednici prihvaćena je "informacija o aktuelnoj političko-sigurnosnoj situaciji u Republici Srpskoj zbog nezakonitog djelovanja Christiana Schmidta, te je Vlada zadužila Ministarstvo unutrašnjih poslova da u što kraćem roku izradi prijedlog zakona kojim će se urediti granična kontrola i prelazak državne granice Bosne i Hercegovine na teritoriji Republike Srpske i da poslove granične kontrole obavljaju policijski službenici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske".
- Također, zadužuje se Ministarstvo unutrašnjih poslova i Ministarstvo pravde da radnike iz Republike Srpske zaposlene u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu i sudije, tužioce i radnike koji imaju prebivalište u Republici Srpskoj, a koji su zaposleni u Sudu BiH, Tužilaštvu BiH i Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH, i koji iskažu spremnost da budu preuzeti u institucije Republike Srpske, preuzmu do srijede, 19. marta ove godine, nakon čega će Vlada Republike Srpske pokrenuti postupak za stavljanje van snage akata kojima je to pravo predviđeno - saopćeno je iz Vlade RS-a.
Osim toga, entitetska Vlada je zadužila Ministarstvo unutrašnjih poslova i Ministarstvo pravde "da u okviru svojih nadležnosti, od institucija pravosuđa i drugih institucija Republike Srpske, kontinuirano prikupljaju podatke o primjeni Zakona o neprimjenjivanju Zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH i Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine na teritoriji Republike Srpske, te preduzmu mjere za sankcionisanje pojedinaca, ustanova koji budu postupali suprotno istom".
- Zadužuje se i Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite da u što kraćem roku izradi prijedlog zakona kojim će se urediti postupak formiranja Agencije za lijekove i medicinska sredstva Republike Srpske kojim bi se uredila predmetna oblast - saopćeno je.
Također, zadužuje se entitetsko Ministarstvo finansija, "da osigura neophodne finansijske pretpostavke za uspostavljanje i funkcionisanje institucija Republike Srpske osnovanih zakonima Narodne skupštine Republike Srpske kao i institucija koje će se, u cilju zaštite ustavnog poretka Republike Srpske, u narednom periodu osnivati".
- Zadužuje se i Ministarstvo finansija, da svim institucijama u Republici Srpskoj, koje se finansiraju iz budžeta, a koje u svom radu ne budu primjenjivale zakone, propise i opšte akte usvojene od strane Narodne skupštine Republike Srpske, obustavi finansiranje iz budžeta Republike Srpske, te predloži resorno nadležnom ministarstvu da pokrene postupak donošenja odgovarajućih zakona za ukidanje tih institucija - saopćeno je.
Navedeno je i da je Vlada RS-a zadužila Ministarstvo unutrašnjih poslova "da u skladu sa trenutno političko - sigurnosnom situacijom u BiH angažuje maksimalne kapacitete u cilju osiguranja štićenih ličnosti i objekata koji se posebno osiguravaju, te da preduzme sve zakonom predviđene mjere i radnje u cilju osiguranja nesmetanog obavljanja ustavnih i zakonskih dužnosti štićenih ličnosti".
- Vlada Republike Srpske usvojila je Odluku o prvoj emisiji obveznica Republike Srpske primarno namijenjenih stanovništvu (štedne obveznice), kojom se uvodi nova hartija od vrijednosti kao lako dostupna investiciona mogućnost, prihvatljiva malim ulagačima.
Primarni cilj ove emisije je podizanje svijesti građana o tržištu hartija od vrijednosti i njihova finansijska edukacija, a samim tim i dalji razvoj domaćeg tržišta kapitala - saopćeno je.
Dodaje se da je ciljana nominalna vrijednost emisije je 5 miliona КM, a osnovni uslovi su godišnja kamatna stopa od 4,5%, sa rokom dospijeća dvije godine od dana registracije. Кamata će vlasnicima biti isplaćivana polugodišnje.
- Štedne obveznice će biti pristupačan finansijski instrument građanima Republike Srpske, s obzirom da minimalni iznos upisa po investitoru iznosi 100 КM, dok je nominalna vrijednost jedne štedne obveznice 1 КM.
Usvojenom odlukom predviđeno je da upis i uplata štednih obveznica počinju u roku najmanje sedam dana od dana objave javnog poziva u dnevnim novinama i internet stranici Ministarstva finansija Republike Srpske, o čemu će javnost biti blagovremeno informisana - navedeno je u saopćenju.
Dodaje se da svaki punoljetni građanin moći će da kupovinu izvrši ličnim upisom putem JP "Pošte Srpske" ili upisom kod ovlašćenih berzanskih posrednika.
- Investitori koji kupe štedne obveznice imaju opciju da ih čuvaju do roka dospijeća ili da ih prodaju na sekundarnom tržištu u slučaju da im se ukaže potreba za povratom uloženog novca, kao i stečenom kamatom.
Кreiranjem novih investicionih mogućnosti na finansijskom tržištu Republike Srpske, koji su jednostavniji u odnosu na trenutno dostupne, čija kamata je konkurentnija od kamatnih stopa bankarskih štednih uloga i drugih finansijskih instrumenata na tržištu sličnih ročnosti i rizika, Republika Srpska želi da animira građane da upoznaju i druge načine štednje koji će im omogućiti da sačuvaju i uvećaju raspoloživa sredstava - navedeno je iz entoitetske Vlade.
Na današnjoj sjednici, Vlada RS-a je utorak, 18. mart proglasila je Danom žalosti u RS-u, povodom tragedije u Кočanima, u Sjevernoj Makedoniji, kao znak solidarnosti sa narodom Sjeverne Makedonije.
Na dan 18.3.2025. godine u Republici Srpskoj će se na institucijama Republike Srpske istaći zastave na pola koplja, otkazati kulturne manifestacije i prilagoditi sportske manifestacije datom trenutku.