Nakon što su početkom ove godine javnost upoznali sa alarmantnim stanjem u Gerontološkom centru u Sarajevu, iz Sindikata radnika u zdravstvu Kantona Sarajevo ponovo upozoravaju na, kako kažu, torturu koju menadžment ove ustanove vrši nad uposlenicima.
Predsjednik Sindikata Senad Sadiković kaže kako raspolaže saznanjima da je direktor Gerontološkog centra Mirza Musa pripremio otkaze za nekoliko radnika te da vrši torturu nad svim uposlenicima koji mu se na bilo koji način suprotstave.
Naglašava da su neki uposlenici pokrenuli i sudski postupak protiv menadžmenta te da imaju punu podršku Sindikata radnika u zdravstvu u KS.
- Direktor Musa zastrašuje sve one radnike koji rade ono što njemu ne odgovara i prijeti otkazima. Ljudi rade i trpe, a kad se pobune, odmah budu kažnjeni. Uglavnom se radi o zdravstvenim radnicima. Imamo informaciju da su za neke radnike otkazi pripremljeni i Sindikat će, ako do toga dođe, na sve načine podržati naše članove, odnosno omogućiti im da svoja prava zaštite i na sudu. Direktor zastrašuje članove Sindikata radnika u zdravstvu KS koji tamo rade i ne dozvoljava funkcionisanje Osnovne sindikalne organizacije. Mi ćemo u skladu s tim pokrenuti pravnu proceduru jer je očigledno da se menadžment ustanove miješa u rad sindikata - navodi Sadiković.
Dodaje da niko od uposlenih radnika ne smije javno istupati i iznositi probleme u ustanovi iz straha od "kazne" koja bi potom uslijedila od direktora.
Za optužbe koje navodi Sadiković upitali smo i direktora Musu. U telefonskom razgovoru 2. oktobra kazao nam je da upit pošaljemo pismeno, što smo isti dan i učinili na email adresu koja je navedena na zvaničnoj stranici Gerontološkog centra, ali odgovor nikada nismo dobili.
Faktor je početkom marta pisao o problemima u Gerontološkom centru u Sarajevu. Sadiković je tada, između ostalog kazao, da o 365 korisnika brine svega 17 medicinskih sestara, a po sistematizaciji bi ih trebalo biti 35, dok njegovateljica ima 18 od predviđenih 41.
Istakao je da ustanova nema nijednog ljekara, a o 200 korisnika noću brinu svega dvije medicinske sestre, te da se pacijenti taksijem prebacuju u zdravstvene ustanove.
Ljekara nemaju od početka 2022, kada je otišao u penziju, ali je direktor Musa, u martu u razgovoru za Faktor, rekao da je, bez obzira na to što nemaju dovoljno kadra, sve po zakonu, s obzirom na to da je Gerontološki centar ustanova socijalne zaštite više od 70 godina.
Iako je zdravstveno stanje korisnika, iz godine u godinu, sve lošije, što nam je tada potvrđeno i u samoj ustanovi, Gerontološki centar i dalje nema ambulantu, odnosno ima, ali u njoj nema ljekara.
Sindikat sada traži osnivanje ambulante sa kompletnim timom, koji podrazumijeva ljekara i medicinsku sestru unutar Gerontološkog centra, ali o tome se trebaju dogovoriti dva kantonalna ministarstva - Ministarstvo za rad i socijalnu politiku raseljena lica i izbjeglice i Ministarstvom zdravstva, koje je jedino nadležno za pružanje zdravstvene usluge.
No ministar zdravstva KS prim. dr. Enis Hasanović kaže kako on nije prava adresa jer je Gerontološki centar socijalna ustanova te da se obratimo Ministarstvu za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice.
O stanju u Gerontološkom centru pokušali smo razgovarati i sa nekim iz Ministarstva za rad, socijalnu politiku, izbjeglice i raseljena lica KS, ali nam je sekretarica rekla da je ministrica Enda Pavić Pečenković na sjednici Skupštine KS.
U drugom telefonskom razgovoru iz Ministarstva nam je rečeno da se obratimo pismeno, što smo i učinili, a kad odgovor dobijemo, naknadno ćemo ga objaviti.
Sadiković kaže kako ima informaciju da ljekar iz Doma zdravlja KS sedmično dolazi tri puta po sat vremena, što je, dodaje, daleko od dovoljnog ako se uzme u obzir broj korisnika.
- Niko ne vodi računa o otprilike 370 korisnika u Gerontološkom centru, teret i dalje nose njegovateljice i medicinske sestre - kaže Sadiković.
Iz Doma zdravlja KS kratko su nam odgovorili "da u skladu sa zaključenim ugovorom iz 2020. godine, koji je još na snazi, javna ustanova pruža usluge štićenicima Gerontološkog centra te da će naknadno dostaviti informaciju - koliko njihov ljekar puta odlazi u navedenu ustanovu".
Uspostavom ambulante iz Sindikata traže i da se kolektivni ugovor za radnike u zdravstvu KS primjenjuje i na zdravstvene radnike u Gerontološkom centru.
- Menadžment ustanove kaže kako je stalno otvoren konkurs za prijem ljekara u radni odnos, ali da im se niko ne želi prijaviti sve dok se u Gerontološkom centru ne počne primjenjivati Kolektivni ugovor za radnike u zdravstvu KS - zaključuje Sadiković.