open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Nakon proglašenja epidemije
Komunalni radnici pokušavaju očistiti Sarajevo: Samo što odnesemo, građani ponovo donesu kabasti otpad
Prema tvrdnjama građana, glavni grad BiH nikada nije bio prljaviji. Pune dvije godine u KS nije rađena deratizacija. Osim toga, naselja su zatrpana smećem i kabastim otpadom, koje niko ne odvozi, ulice su prljave jer ih nadležni mjesecima ne peru...
AUTOR: A. S.
26.05.2025. u 21:57
get url
text
FOTO: Ajdin Cocalić
Komunalni radnici pokušavaju očistiti Sarajevo nakon što je prošlog petka proglašena epidemija zarazne bolesti leptospiroze.
Prema tvrdnjama građana, glavni grad Bosni i Hercegovine nikada nije bio prljaviji.
Pune dvije godine u KS nije rađena deratizacija. Osim toga, naselja su zatrpana smećem i kabastim otpadom, koje niko ne odvozi, ulice su prljave jer ih nadležni mjesecima nisu oprali, a zelene površine zarasle u travu i šiblje.
Sve to odlično je stanište za najezdu glodara, prvenstveno pacova koji i jesu posljednjih mjeseci okupirali grad i uzrokovali pojavu leptospiroze koja pripada najproširenijim i vrlo opasnim zoonozama, a koje ponekad mogu završiti i letalno.
Kritike na račun KJKP Rad građani, nezadovoljni njihovim radom, upućuju mjesecima, ako ne i godinama. Nadležni u ovom preduzeću se brane.
Mirza Ramić, glasnogovornik Rada, kaže kako je netačno da je ovo preduzeće uzročnik epidemije te da je za to kriva neprovođena deratizacija koja nije u njihovoj nadležnosti.
- Ono što nam je naloženo nakon proglašenja epidemije, to je i urađeno - dodaje Ramić.
Na pitanje, šta je urađeno od petka, Ramić odgovara da su u dijelovima općina Novi Grad, Centar i Ilidža ispražnjeni kontejneri i uklonjen otpad pored njih.
- Otpad pored kontejnera, najčešće građevinski i kabasti izvučen iz podruma stambenih zgrada, najveći je problem jer je on leglo glodara. Nakon uklanjanja smeća očišćene su i površine - navodi Ramić.
No samo dva sata nakon čišćenja, u naseljima Dobrinja i Saraj-Polje, prema riječima Ramića, od 20-ak očišćenih lokacija, na njih 14 ponovo je donesen kabasti otpad.
- Građani su neodgovorni spram vlastitog otpada. Bez obzira na to, mi ćemo i u narednim danima raditi sve što je u našoj nadležnosti, a prema preporukama Zavoda za javno zdravstvo KS, Civilne zaštite i Sanitarne inspekcije. Apeliramo na građane da povedu računa o pravilnom odlaganju otpada, jer ne završava se odgovornost na taj način što se upire prstom u nekoga drugog ili se smeće baca tamo gdje ne treba i izvan termina predviđenih za to. Za kabasti otpad otvorili smo reciklažna dvorišta koja građani tokom cijele godine mogu koristiti da bi odložili sve ono što ne pripada kontejnerima, a to su: automobilske gume, elektronski i električni uređaji, građevinski, kabasti i biootpad - naveo je Ramić.
Ranije se smeće iz naselja Dobrinja odvozilo srijedom i subotom u jutarnjim satima i naselje je bilo puno čistije. Također, radnici su često prali ulice, a zelene površine nisu bile pokrivene dubokom travom.
Kada je riječ o odvozu smeća, Ramić kaže da su se promijenili samo termini pražnjenja te da se kontejneri u Saraj-Polju, Alipašinom Polju i Dobrinji sada prazne u večernjim satima.
- Često nas zovu zbog "pretrpanih kontejnera", a kad dođemo, tamo zateknemo madrace, ćilime, kauče..., koji šire neugodne mirise. Osim toga, restorani, granapi, zelenare u ulicama Trg djece Dobrinje, Grada Bakua i Bosanskih kraljeva voćem i povrćem te ostalom hranom zatrpavaju kontejnere. Iako komunalni redari narede pravnim licima nabavku posuda, javljaju se opstrukcije kantonalnih i lokalnih vlasti - kaže Ramić.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.