open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Račun BHANSA-e i dalje blokiran
Kontrolori letenja nezadovoljni, dobili 20 posto manje plaće
Odluka Vijeća ministara BiH korigovana, dobili tri miliona KM manje
AUTOR: M. Lingo Demirović
25.04.2025. u 20:51
get url
text
Kontrolori letenja nezadovoljni
Kontrolori letenja nezadovoljni
FOTO: BHANSA
Uposlenici BHANSA-e dobili su plaće za mart, ali umanjene 20 posto, kazao je ovo Faktoru Zoran Mikulić, predsjednik Sindikata Agencije za pružanje usluge u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA).
Ističe da je odluka Vijeća ministara BiH da izdvoji sredstva za privremeno finansiranje ove agencije u toku realizacije, ali da je umjesto tražena 63 miliona KM za finansiranje, odluka da se isplati 60 miliona KM.
- To će biti dostatno za privremeno isplaćivanje plaća uposlenicima i odluka važi do  septembra. Mi smo obaviješteni da bi 20 posto manje plaće trebali dobijati do kraja godine. Jedino što je pozitivno u tome je što se Uprava Agencije obavezala da će nam ovo umanjenje naknadno isplatiti kad se steknu uvjeti - kazao je Mikulić.

Nezadovoljstvo u BHANSA-i

Dodaje da postoji veliko nezadovoljstvo zbog ovoga te da ima poteškoća jer je većina uposlenika kreditno zadužena i sad zbog svega toga od plaće nemaju ni 50 posto.
Vinko Malnar, predsjednik Sindikata kontrolora letenja, za Faktor je kazao da je bio na putu, na konferenciji kontrolora u Bugarskoj, te da odluku Vijeća ministara BiH još nije vidio.
- Imam informacije da su bile neke korekcije predložene odluke i da ova odluka koja kruži po medijima nije identična u potpunosti sa onom koja je predložena od ministarstva komunikacija i prometa. Što s tiče plaće, mi smo dobili 80 posto od pune plaće za mjesec mart, a za april nismo još ništa jer naravno mjesec nije niti završio. Idem na Svjetsku konferenciju kontrolora letenja koja se održava u Abu Dhabiju i da vidim šta tamo možemo učiniti da se izvrši pritisak na belgijsko zakonodavstvo da nam se odblokiraju sredstva - kazao je Malnar za Faktor.
Kada je riječ o slučaju Viaduct, važno je istaći da se ovdje radi o, kako je već navedeno, dugu Vlade RS-a koji je sada veći od 110 miliona KM budući da dnevne kamate iznose 18.000 KM.
Problem je nastao kada Vlada Republike Srpske nije ispoštovala ugovor o dodjeli koncesije za izgradnju hidroelektrana ovom preduzeću.
Uslijedio je spor pred Arbitražnim vijećem u Washingtonu, a potom i presuda u korist Viaducta. Prema Sporazumu potpisanom 2017. godine Vlada Republike Srpske bezuvjetno se obavezala da će isplatiti sve novčane kazne. Sporazum je potpisala Željka Cvijanović, tadašnja premijerka RS-a. Neizmireni dug već pravi ogromne probleme BHANSA-i jer neće moći dobijati sredstva od Eurocontrola.
Osim toga, kolateralna šteta u ovom procesu je i Centralna banka BiH i već je formalno stigla obavijest od Općinskog suda u Mostaru za pljenidbu njene imovine u ovom gradu.
comment
prikaži komentare (0)
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.