open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Čekaju pregovore godinu dana
Ljekari traže ujednačavanje plaća, Federalna vlada ih ignoriše: Ništa za unapređenje zdravstvenog sistema nije urađeno
Neka nam neko kaže šta je federalni ministar zdravstva Nediljko Rimac uradio za godinu i po dana kako je došao na tu poziciju, a gdje god da pogledate, posla ima za promjene, kaže dr. Marina Berberović
AUTOR: A. S.
01.10.2024. u 21:13
get url
text
Dr. Marina Berberović
Dr. Marina Berberović
Nedavno povećanje satnice radnicima u zdravstvu Kantona Sarajevo stvorilo je još veći jaz i razliku u plaćama između njih i njihovih kolega u drugim kantonima u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Kaže to dr. Marina Berberović, predsjednica Saveza strukovnih sindikata doktora medicine i stomatologije FBiH, ističući da se razlike u plaćama ljekara po kantonima više ne mjere u 50 posto, da su one sada puno više jer u drugim kantonima ljekari nisu dobili nikakva povećanja.
- Zdravstveni radnici u KS dobili su veću satnicu, a u drugim kantonima, u kojima su ljekari i ranije imali najniža primanja, nije došlo ni do kakvog povećanja. Do skoro su plaće ljekara u nekim kantonima, u odnosu na njihove kolege u drugim kantonima, bile veće i do 1.000 KM, a sad je taj iznos puno veći. To dovodi do velikog problema u kantonima sa niskim plaćama doktora, kao što je Hercegovačko-neretvanski kanton (HNK), gdje se ponovo pojačao odlazak zdravstvenog kadra, posebno ljekara - ističe Berberović.
Prošla je godina dana otkako Savez strukovnih sindikata doktora medicine i stomatologije od Vlade FBiH traži ujednačavanje primanja doktorima na području cijele Federacije.
No pregovori, dodaje Berberović, nikada nisu počeli.
Zbog toga je Savez, koji okuplja više od 4.500 ljekara, početkom maja tužio Federalnu vladu za diskiminaciju, jer im je, kako navode, "uskratila pravo za pregovaranje za novi kolektivni ugovor".
Kako ni nakon četiri mjeseca nisu dobili poziv na ročište, advokat, koji predstavlja ljekare, kraje prošlog mjeseca uputio je dopis prema nadležnom sudu u Sarajevu da se procedura pokrene.
Iako je od tada prošao mjesec, Berberović kaže da još nisu obaviješteni o datumu ročišta.
- Mislim da ovo sve predugo traje, barem kada je riječ o zakazivanju prvog ročišta, tako da ćemo ovih dana sa advokatom vidjeti šta dalje možemo uraditi, koje su nam dalje pravne mogućnosti - navodi Berberović.
Berberović naglašava da Federalna vlada i resorno ministarstvo do sada nisu iskazali nikakvu volju za rješavanje gorućih problema, kako zdravstvenih radnika, tako i pacijenata.
- Sve što je Vlada premijera Nermina Nikšića uradila su sitni koraci, ništa veliko za unapređenje zdravstvenog sistema nije napravljeno. Nikšić je nama prije godinu obećao da će riješiti problem ako nema pravne prepreke, ako ništa razgovarati sa zdravstvenim radnicima, ali to se nije desilo. Ako Federalna vlada smatra da je nešto u vezi s pregovorima s našim sindikatom pravno upitno, što mi ne vidimo da jeste, mogli su to do sada riješiti, imali su dovoljno vremena - kaže Berberović.
I dok Federalna vlada pasivno posmatra kako se zdravstveni sistem ruši, zdravstveni radnici, prema riječima Berberović, gotovo svakodnevno odlaze ili u privatni sektor ili iz države.
- Ljekari i drugi zdravstveni kadar skoro pa svakodnevno odlazi i sve manje je ljudi u sistemu, a s druge strane imamo sve veće potrebe građana. Svi smo svjedoci kolike su liste čekanja za medicinske usluge, koliko fali ljekara i ostalog kadra gdje god da pogledate, a imamo Federalnu vladu koja ne želi uraditi ništa da se urušavanje zaustavi i počnu rješavati problemi. Neka nam neko kaže šta je federalni ministar zdravstva Nediljko Rimac uradio za godinu i po dana kako je došao na tu poziciju, a gdje god da pogledate, posla ima za promjene - zaključila je Berberović.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.