Anna Lührmann, njemačka ministrica za Evropu i klimu, u razgovoru za
N1 govorila je o neugodnom iskustvo prilikom jučerašnjeg diplomatskog skandala koji se desio u Republici Srpskoj kada je tokom posjete "ispraćena" iz ovog entiteta kao nepoželjan gost i to sve po naredbi predsjednika RS-a Milorada Dodika.
Iako je ružna gesta, Lührmann je ipak zapamtila toplu dobrodošlicu stanovnika Banje Luke i jednog dijela vlasti, a u razgovoru je kazala da će se tamo opet vratiti te je uputila jasnu poruku tamošnjim vlastima, građanima, a na kraju i svima u Bosni i Hercegovini.
Lührmann je istakla da je već tri-četiri puta boravila u BiH i da je uvijek željela otići u Banja Luku jer je čula da u tom dijelu države vlada gostoprimstvo i toplina ljudi.
- U Njemačkoj imam mnogo prijatelja koji dolaze iz Republike Srpske, i upravo zbog toga sam željela da idem tamo. Bila sam primljena vrlo srdačno - divan grad, šetali smo, imala sam susrete sa civilnim društvom i opozicijom. No, zatim je stigla obavijest iz Ministarstva unutrašnjih poslova RS-a da moramo napustiti teritorij entiteta, uz prijetnje nasiljem ukoliko to ne učinimo. Zbog toga smo odlučili da odemo - kazala je Lührmann i dodala da će bez obzira na sve što se desilo opet doći u RS i BiH.
Navela je da su takvi potezi samo dokaz slabosti Dodika, pogotovo ukoliko se uzmu u obzir sankcije koje mu je samo dan prije ovog diplomatskog skandala uvela Njemačka, a u isto vrijeme i Austrija.
Sankcije, između ostalog, podrazumijevaju da je Dodiku, a uz njega i Nenadu Stevandiću, predsjedniku Narodne skupštine RS i Radovanu Viškoviću, premijeru RS zabranjen ulazak i prolazak kroz ove dvije zemlje, ali šta će se zapravo desiti ukoliko oni pokušaju preletjeti preko Njemačke ili Austrije?
- Neće im biti dozvoljeno da uđu u zemlju, morat će se vratiti i želim još jednom jasno da naglasim da se zabrana ulaska odnosi na sve one koji podržavaju i dio su ovih separatističkih aktivnosti i to je naravno nešto protiv čega se djeluje i od strane vlasti ovdje u BiH. Da postoji nalog za hapšenje i zabrana ulaska je prvi dio, a može se itekako desiti da se takve mjere primijene i na druge osobe koje podržavaju ovakve aktivnosti - istakla je njemačka ministrica.
Jedno od najvažnijih pitanja koje se u posljednje vrijeme spominje jeste i to da postoji mogućnost da se sankcijama Dodiku pridruže i ostale zemlje EU.
- Imamo konkretne odluke Evropske unije, također i pojedinačnih zemalja koje osuđuju takvo ponašanje i navode da je budućnost BiH u Evropskoj uniji, to je proces koji gospodin Dodik uvijek iznova blokira. Upravo imamo i paket rasta, više od milijarde eura za BiH, ta sredstva su trenutno blokirana, a ostale zemlje Zapadnog Balkana su uspjele da povuku ta sredstva, samo BiH još uvijek ne, upravo zbog toga što Dodik to blokira i to pokazuje da mi kao Evropska unija djelujemo jedinstveno i podržavamo sasvim jasno one koji su proevropski orijentisani - istakla je.
Budući da je Dodik u jednom od svojih obraćanja rekao da se "Njemačka počela ponovo iživljavati nad Srbima", Lührmann je u tom kontekstu imala poruku za sve stanovnike RS-a.
- Imam jasnu poruku za stanovnike RS. Potpuno smo na njihovoj strani, želimo ih podržati na putu ka Evropskoj uniji i želimo da u tom entitetu postoji jaka privreda, da se jačaju odnosi sa Republikom Njemačkom u ekonomskom smislu. I također imamo sredstva koje želimo investirati u infrastrukturu, a jedini koji to blokira je Dodik i njegovo okruženje i to je sasvim jasno. Lično sam i itekako svjesna toga da on nema podršku stanovništva Republike Srpske, da to stanovništvo zaista želi stabilnost, smislenu politiku koja će jednostavno osigurati dobru budućnost za ljude - kazala je Lührmann.
Osvrnula se i na to da ovo nisu jedine sankcije koje su Dodiku uvedene. Stopirani su brojni projekti. Da li će zbog toga najviše ispašta stanovništvo?
- Za nas je važno da se podržava stabilnost i pravna država ovdje u BiH i upravo zbog toga su određena sredstva vezana upravo za te uslove, da postoji određeni razvoj, a to podrazumijeva i provođenje presuda sudova ovdje u BiH, da se te presude poštuju i naravno vrijednosti EU. Zbog toga je jasno da čim vodstvo RS-a se vrati na taj put i čim bude moguće donositi odluke na državnom nivou kako bi zemlja jasno krenula ka EU, onda će ta sredstva biti odobrena. Dakle, to je skoro pola milijarde direktnih investicija, to se tiče infrastrukture i ukupno se radi zapravo u iznosu od preko milijarde za BiH u okviru Plana rasta. Mislim da je to jako dobra ponuda za ljude ovdje i vrlo je jasno da mi kao EU smo oni koji dajemo tu ponudu, a i stanovništvo želi u EU. Nikada nisam čula za osobu iz Republike Srpske, recimo, koja želi da ide u Rusiju, da emigrira tamo, već zapravo ljudi odlaze u Njemačku, u Austriju, u EU. Dakle, to žele ljudi, a mi smo također čvrsto na njihovoj strani - rekla je Lührmann.
S obzirom na to da je odavno poznata retorika vlasti RS-a da ne priznaju Christiana Schmidta kao visokog predstavnik u BiH, Lührmann, budući da Schmidt dolazi iz Njemačke, poslala je i u tom smislu jasnu i kratku poruku vlastima RS-a.
- Ja sam se naravno sastala sa Schmidtom kao i prilikom svake posjete BiH. On ima podršku Njemačke, Evropske unije i on je također imenovan u skladu sa Dejtonskim sporazumom kao legitiman predstavnik i on ovdje jako dobro radi - naglasila je Lührmann.