Malo koji grad na svijetu se može pohvaliti da je okružen olimpijskim planinama kao što je Sarajevo. Trebević, Bjelašnica, Jahorina..., biseri prirodnog bogatstva, danas, nažalost, sve više poprimaju obrise stambenih naselja.
Na mjestu šume niču ogromne zgrade, vile, betonske ograde i bazeni. Prijeti li bh. planinama ekocid? Nažalost, vlasti u BiH ovaj problem uopće ne interesuje. Interesuje ih samo ko će se staviti u ulogu posrednika između naših resursa i onih koji imaju novca.
Ekipa portala Faktor danas je obišla Trebević i zabilježila megalomanske gradnje, uglavnom na području Trebevića koji pripada Republici Srpskoj, no interesantno je, kako je za Faktor naglasio Anes Podić iz Eko akcije, da su izvođači radova kompanije sa sjedištem u Federaciji BiH.
- Trebević je 1953. godine proglašen zaštićenim područjem i bila je zabranjena sva gradnja, osim one koju bi dozvolio tadašnji republički Zavod za zaštitu prirodne i kulturne baštine. Ta zaštita je vrijedila zakonski sve dok entiteti nisu donijeli vlastite odluke o zaštiti. Dio Trebevića koji pripada Istočnom Sarajevu proglašen je zaštićenim područjem, međutim odluka o zaštiti je takva da dozvoljava gradnju tamo gdje postoje planovi prostornog uređenja. I Općina Istočni Stari Grad je donijela te regulacione planove gdje su dozvolili gradnju na području Brusa i ovo što vidimo oko Sarajeva. Međutim, to je u potpunosti u suprotnosti sa odlukom iz '53. o zabrani gradnje.
U trenutku kada oni donose taj regulacioni plan, gradnja na Trebeviću je zabranjena. Međutim, problem je što se republički Zavod nalazio na Grbavici za vrijeme rata i najveći dio njihove dokumentacije je izgorio. Ustvari, uništen je. Uglavnom te originalne odluke o zaštiti Trebevića nema, a koja bi nam poslužila za sudski proces. Imaju samo fotokopije. I zahvaljujući toj ratnoj šteti dešava se ova nezakonita gradnja na Trebeviću - ističe Podić.
Iz Eko akcije, na zvaničnom Facebook profilu, još ranije su upozoravali da su "za potrebe izgradnje Roof Gardensa posjekli više od 15 hektara šume na zaštićenom području".
- Šume na Trebeviću je iz dana u dan sve manje i manje jer je svakodnevno uništavaju graditelji raznih trebevićkih hilsa, rezidensa, gardensa, pa zaista nije jasno u koju šumu će na kraju gledati kupci stanova - istaknuto je na stranici.
Anes Podić dodaje da je "direktor kompanije koja to radi bivši SDP-ovac, a vlasnici su dvojica IT-ovaca koji su se vani obogatili".
- Najveća tragedija Trebevića je sve to što se dešava na području Istočnog Sarajeva, to uglavnom prave kompanije sa sjedištem u Federaciji. To je prije bio malešni vojni objekat.
Ima još jedan objekat - poslovno-stambeni kompleks Trebević Hills. Pravi ga kompanija iz Tuzle. Onda dođe federalni dio gdje još nema gradnje, a i tu se svašta sprema. Tako da nažalost Trebević je uništeno područje. Vidjet ćemo da li će ova zabrana o prodaji društvene imovine imati ikakvog utjecaja.
To je ista stvar. Imamo šumsko zemljište koje je državno vlasništvo, koje se prodaje privatnicima za izgradnju privatnih objekata, vidjet ćemo da li će to imati ikakvog efekta - kaže Podić.
Pluća za Sarajevo i Istočno Sarajevo
Kompleks Trebević Hills, kako je Faktor ranije pisao, gradi se na lokaciji uz glavnu cestu, na potezu između Sunnylanda i hotela Pino.
Investitor projekta je firma Park Ruža d.o.o. Tuzla. Prema trenutnim podacima iz sudskog registra, vlasnik ove firme je MID Global Development FZ-LLC iz Ujedinjenih Arapskih Emirata. Izvođač radova je firma Megagradnja d.o.o. Zenica, a kao rok završetka radova navodi se novembar 2026. godine.
Podić podsjeća i da je "Trebević pluća za Sarajevo i Istočno Sarajevo".
- Tu se moglo uživati u netaknutoj prirodi i čistom zraku. I što je najgore, lokalna zajednica, a to se sve dešava na području Općine Istočno Sarajevo Stari Grad, nema nikakve koristi od toga, niti će je imati.
Novcem Delegacije EU-a, Evropske komisije na Brusu je otvorena ambulanta. Bilo je svečano otvaranje, bio je i Sattler. To je bilo navedeno da će poslužiti selu Dovlići, a to selo je daleko, neka tri kilometra dalje niz brdo. Znači, nisu napravili za stanovnike Dovlića nego su za apartmansko naselje napravili - zaključuje Podić.