Ministarstvo prosvjete i kulture RS-a uputilo je saopćenje za javnost nakon što je Ustavni sud Bosne i Hercegovine donio privremenu mjeru kojom je privremeno obustavio primjenu osporenog člana Pravilnika o nastavnom planu i programu za osnovni odgoj i obrazovanje RS-a i Priloga broj 20 – Nastavni program za nastavni predmet Historija za IX razred osnovne škole.
Ustavni sud BiH je odlučivao na vanrednoj sjednici nakon što je 13 zastupnika Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, iz SDA, DF-a i NES-a, podnijelo apelaciju za ocjenu ustavnosti dijela nastavnog plana i programa u RS-u, kojim se u nastavu uvode teme nastanka RS-a i, između ostalog, veličanja ratnih zločinaca Radovana Karadžića i Ratka Mladića.
Uz zahtjev za ocjenu ustavnosti podnesen je i prijedlog Ustavnom sudu BiH za donošenje privremene mjere, što je Ustavni sud danas i prihvatio.
- U vezi sa podnesenim zahtjevom za pokretanje postupka za ocjenjivanje ustavnosti člana 16. stav 1. tačka 4. Pravilnika o nastavnom planu i programu za osnovno vaspitanje i obrazovanje Republike Srpske (''Službeni glasnik Republike Srpske'', broj: 74/23) koje je podnijelo 13 zastupnika Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Ustavnom sudu BiH, navodeći da postoje diskriminatorni elementi u članu 16. stav 1. tačka 4. navedenog Pravilnika, čime je povrijeđen član VI/3 Ustava BiH, a u vezi sa zakazivanjem vanredne plenarne sjednice krnjeg Ustavnog suda BiH, Ministarstvo prosvjete i kulture ističe da je u vrijeme podnošenja navedenog zahtjeva koji je zaprimljen 25.9.2024.godine na snazi bio Pravilnik o Nastavnom planu i programu za osnovno vaspitanje i obrazovanje (Službeni glasnik Republike Srpske, broj: 77/24).
Donošenjem navedenog pravilnika prestao je da važi Pravilnik o nastavnom planu i programu za osnovno vaspitanje i obrazovanje Republike Srpske ('Službeni glasnik Republike Srpske', broj: 74/23), na koji se pozivaju podnosioci zahtjeva, te shodno tome Sud treba da donese odluku kojom obustavlja postupak o zahtjevu kada je u toku postupka osporeni opći akt prestao da važi, kako je propisano članom 63. Pravila Ustavnog suda Bosne i Hercegovine (Službeni glasnik Republike Srpske, broj: 22/14 i 57/14) - saopćeno je iz Ministarstva.
No Ustavni sud BiH u današnjem saopćenju za javnost uopće ne pominje da je upućen zahtjev za ocjenu ustavnosti Pravilnika iz 2023. godine, već naprotiv ovog za koji Ministarstvo prosvjete i kulture RS-a navodi da i jeste na snazi.
Ovo Ministarstvo se nije osvrnulo da zahtjev za ocjenu ustavnosti spornog Priloga broj 20 koji se i odnosi na predmet Historija za 9. razred.

Saopćenje Ustavnog suda BiH
- Također, Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske ističe da Ustavni sud BiH, zenemarujući rok od trideset dana koji je ostavljen za izjašnjenje Ministarstvu prosvjete i kulture jasno pokazao namjeru donošenja odluka koje nemaju nikakve veze sa pravom i čija je jedina namjera donošenje još jedne u nizu odluka na štetu Republike Srpske - naveli su u reakciji iz Ministarstva prosvjete i kulture RS-a na čijem je čelu Željka Stojičić.
U Pravilima Ustavnog suda ne pominje se pitanje izjašnjavanja na prijedlog o privremenoj mjeri, koja je danas donesena. Propisano je da se određuje rok za dostavu odgovora na navode iz zahtjeva/apelacije, o kojoj Ustavni sud nije odlučivao.
Kada je u pitanju sastav Ustavnog suda BiH, kojeg iz Ministarstva prosvjete i kulture RS-a nazivaju krnjim, nedostaje dvoje sudija koje treba izabrati Narodna skupština RS-a.