Na dan kada su se nadležne službe, poput Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, smilovale da nakon gotovo dva mjeseca obavijeste javnost da u Sarajevu, odnosno u pojedinim općinama, vlada leptospiroza, a komunalna preduzeća tvrde da čiste redovno i vanredno, pojedine sarajevske ulice izgledaju ovako kako možete vidjeti na našim fotografijama.
Grad je pun štakora, pa su i iz Zavoda napomenuli da se ništa drugo osim leptospiroze nije moglo ni očekivati, jer deratizacija nije urađena duže od dvije godine.
Vlada Kantona Sarajevo na čelu sa Nihadom Ukom (Naša stranka) nije se oglasila u vezi sa epidemijom zaraze, a očito ne bi ni Zavod da sve nije procurilo jučer u medije.
Oglasilo se danas i preduzeće JKP RAD kako bi sa sebe skinuli teret, kazavši kako oni nisu odgovorni za epidemiju u glavnom gradu, odnosno za poslove dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije, "već su za te aktivnosti zadužena druga pravna lica angažovana od strane
lokalnih i kantonalnih vlasti".
- KJKP RAD d.o.o. Sarajevo je odmah
reagovalo na informaciju o pojavi leptospiroze, te je izvršeno vanredno uklanjanje
odloženog otpada, pražnjenje posuda, čišćenje i pranje površina na lokacijama u
Općini Novi Grad, kao i na lokacijama u općinama Ilidža i
Centar. U nastavku realizacije vanredne aktivnosti i ostale će
lokacije na navedenim općinama će biti tretirane, kao i na području drugih općina u Kantonu Sarajevo - navode iz Rada.
Nažalost, dugogodišnji nemar i zapušteno stanje komunalne privrede u Kantonu Sarajevo moralo je prije ili kasnije rezultirati pojavom i zaraznih bolesti. U ranijim godinama Općina Novi Grad je bila prinuđena i putem civilne zaštite organizirati košenje zelenih površina upravo zbog pojave glodara i zmija pri čemu je visina trave iznosila i metar.
Slike kontejnera zatrpanih smećem postale su svakodnevnica, ne samo u našoj općini nego u cijelom kantonu, a činjenica da se dvije godine potpuno prekinula deratizacija u Kantonu Sarajevo više je nego skandalozna. Život u kantonu Sarajevo sa ovakvom komunalnom privredom postaje nepodnošljiv, a umjesto poboljšanja stanje je iz godine u godinu lošije. Isto je i u zdravstvu, obrazovanju, i brojnim drugim oblastima.
Kako je grad očišćen možete vidjeti na fotografijama ispod i to upravo na području Novog Grada, odakle je i najviše oboljelih stanovnika.
Općinski štab civilne zaštite Novi Grad Sarajevo održao je danas vanrednu sjednicu nakon što su se u javnosti pojavile informacije o pojavi zaraznog oboljenja leptospiroze, koju prenose glodari.
Sjednici štaba prisustvovali su predstavnici Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo prim. dr. Anisa Bajramović, voditeljica Radne jedinice za epidemiologiju i dr. Anes Jogunčić, specijalista epidemiologije, vođa tima higijensko epidemiološke službe za općine Novi Grad Sarajevo i Novo Sarajevo.
Dvije godine nikako nije rađena deratizacija
Predstavnici Zavoda za javno zdravstvo KS istakli su da prethodne dvije godine u Kantonu Sarajevo nikako nije rađena deratizacija, što je pogodovalo širenju populacije glodara, koji su direktni prenosioci leptospiroze. S obzirom na to da su se slučajevi leptospiroze pojavili i u općinama Ilidža i Hadžići, Zavod je dao prijedlog Vladi KS da proglasi stanje epidemije u Kantonu Sarajevo.
- Naš tim je proveo ciljanu deratizaciju na svim lokacijama u općini Novi Grad na kojima su prijavljeni oboljeli. Paralelno, nadležne inspekcije kontroliraju pijace i stambene zgrade u općini Novi Grad. Zavod je utvrdio da većina stambenih objekata ne provodi redovnu deratizaciju, što je jedan od ključnih razloga pojave infekcije - istaknuto je, saopćila je Općina Novi Grad Sarajevo.

Vanredna sjednica štaba CZ Novi Grad Sarajevo (FOTO: Općina Novi Grad Sarajevo)
Također su kazali da Zavod redovno dobija pritužbe građana koje prosljeđuju firmi koja obavlja deratizaciju, te su demantirali navode pojedinih medija o broju oboljelih, istakavši da se radi o tri pacijenta koji su hospitalizirani na KCUS-u te da na bakteriju leptospirozu jako dobro djeluju antibiotici širokog spektra.
- Ukupno smo imali tri hospitalizirana, od kojih su dva zadržana na Klinici kako bi mogli uraditi kompletnu sliku, nisu imali desetke oboljelih kao što su neki mediji objavli - zaključio je dr Anes Jogunčić.
Usvojeno nekoliko zaključaka i naredbi
Na sjednici štaba CZ usvojeno je nekoliko zaključaka i naredbi s ciljem što efikasnijeg prevazilaženja nastale sitacije i gašenja epidemije kao i njenih uzroka. Između ostalog zaključeno je:
– Da se od KJKP Rad zahtijeva pojačana frekvencija odvožnje komunalnog otpada, po mogućnosti svakodnevno, iz naselja Dobrinja i Alipašino Polje, gdje su evidentirani slučajevi zaraze, sve dok broj slučajeva zaraze ne bude nula.
– Da se od KJKP Park zahtijeva hitno košenje zelenih površina u naseljima koje još nisu pokošene, a koje onemogućavaju efikasnu deratizaciju javnih površina koju vrši Ministarstvo zdravstva KS uz nadzor Zavoda za javno zdravstvo, a putem ovlaštenih firmi kojima je taj posao dodijeljen.
Također, Štab je dao naredbu svim upraviteljima zgrada kolektivnog stanovanja da izvrše hitnu vanrednu deratizaciju stambenih i poslovnih objekata, a radi potvrđene pojave zarazne bolesti čiji prenosnici su glodari, koja će se u konsultaciji sa Zavodom za javno zdravstvo ponavljati sve dok broj slučajeva ne bude sveden na nulu.
Upravitelji su također obavezani da izvrše pregled i čišćenje podrumskih prostorija u objektima kolektivnog stanovanja.
Upravitelji su dužni da izvrše deratizaciju svih stambenih i poslovnih objekata u narednih sedama i da o provedenim radnjama informišu Štab CZ Općine Novi Grad Sarajevo.
Upućen je poziv građanima da obavijeste Zavod za javno zdravstvo direktno ili putem mjesnih zajednica o svim slučajevima gdje primjete glodare kako bi se aktivnosti deratizacije mogle usmjeriti prema mikrolokaciji, saopćeno je iz Općine Novi Grad Sarajevo.