Delegacija Kantona Sarajevo položila je danas cvijeće na mjesto masakra u ulici Žrtava fašizma u naselju Otoka, u znak sjećanja na naše ubijene sugrađane u ovom zlodjelu. Na ovom mjesto, prije 31 godinu, sa agresorskih položaja iz Nedžarića ispaljene su tri granate od čijeg je eksplozivnog dejstva smrtno stradalo devet, a teže i lakše ranjeno 38 Sarajlija.
Samo dan ranije, sa istih položaja agresorske vojske, ispaljeni su projektili koji su ubili učiteljicu Fatimu Gunić i troje njenih učenika tokom održavanja nastave na Alipašinom Polju.
Kako je istaknuto ovom prilikom, ti kobni 9. i 10. novembar 1993. godine nisu bili iznimka jer su agresori tokom cijelog perioda opsade Sarajeva sistematski ubijali djecu i civile Sarajeva.
- Kako drugačije tumačiti te monstruozne nakane i ubijanja civila dok su čekali u redovima za hljeb, vodu, humanitarnu pomoć, ubijanja djece na sankanju i tokom igre, te u brojnim drugim situacijama. Danas smo se ovdje okupili radi naših ubijenih sugrađana i to ćemo činiti i narednih godina, ali i da opomenemo kako se ovakvo zlo više nikada i nikome ne bi ponovilo - navela je, između ostalog, u obraćanju prisutnima pomoćnica ministra u Ministarstvu kulture i sporta Kantona Sarajevo Azra Ivazović.
Svojim svjedočenjem prisutne je na ovaj tužni događaj podsjetio član Savjeta MZ "Otoka" Davor Ninić, te im se zahvalio na dolasku na mjesto masakra i sjećanju na njegove ubijene komšije.
Tog tužnog dana u masakru u ulici Žrtava fašizma ubijeni su: Elma Geko, Slavojka Govedarica, Semir Haseta, Amina Hećo, Ajdin Hodžić, Ibrahim Huskić, Vinko Lončar, Silvijo Mačorović i Božidar Šuka.
Na mjesto njihove pogibije cvijeće su položile i porodice i rodbina ubijenih, delegacije Grada i Općine Novi Grad, predstavnici Unije civilnih žrtava rata, Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992 – 1995. godina, Udruženja civilnih žrtava rata "Svjetlost" i Mjesne zajednice Otoka, te učenici i nastavno osoblje OŠ "Mehmedalija Mak Dizdar", OŠ "Osman Nakaš" i srednjoškolci Treće gimnazije.