open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Planovi eksperata
Održivost izvorišta Sarajevsko polje ugrožena: Sarajlije će piti vodu iz rijeke Bosne, a nakon toga...
AUTOR: A. Saračević
26.09.2024. u 20:01
get url
text
Vrelo Bosne
Vrelo Bosne
Zbog veoma teške hidrološke situacije na izvorištima u Sarajevskom polju, kao i ostalim vrelima sa kojih se vrši snabdijevanje vodom Kantona Sarajevo, protekli mjesec dolazilo je do redukcija.
Nije tajna da su izvorišta u Sarajevskom polju odavno ugrožena. Iako se godinama pričalo o alternativama, konkretnih koraka još nema.
Nacrt Urbanističkog plana Kantona Sarajevo za period od 2016. do 2036. godine poziva na racionalizaciju svih vidova potrošnje pitke vode.
- Potrebno je izvršiti optimiziranje crpljenje vode iz Sarajevskog polja, u razumnu granicu jer se već duže vrijeme nalazimo u situaciji ekstremnog narušavanja održivosti svih vodnih resursa, kroz zahvatanje količina vode koje iznose i do 30 posto od prirodno obnovljivih količina. Čitav sistem radi u prenapregnutom režimu čije se posljedice teško mogu predvidjeti – upozorava se u Nacrtu.
Jedna od mjera koju bi trebalo realizirati je i smanjenje sadašnjeg gubitka vode u gradskoj mreži sa oko 70 na 30 do 40 posto.
No to ne bi bilo dovoljno te se Nacrtom predviđa i korištenje alternativnih izvora vode s obzirom na to da postoji opasnost od nedostatka vodnih resursa za potrebe vodosnabdijevanja.
- A u cilju pokrivanja deficita potrebnih količina pitke vode, kao i u cilju revitalizacije gotovo devastiranog postojećih izvorišta vode u Sarajevskom polju. Ovim aktivnostima se treba pristupiti bez odlaganja. Kroz ranije rađenu dokumentaciju, pokazalo se da je vodozahvat na rijeci Bosni najjeftinija opcija iskorištenja i najbrža za implementaciju, ali su pitanja zaštite okoline i održavanja biološkog minimuma rijeke Bosne limitirali kapacitet vodozahvata na prosječno Q=600 l/s (Q=86 400 m3/dan) – pojašnjeno je.
Vodozahvat je, kako se dalje dodaje, lociran približno dva kilometra nizvodno od izvorišta Vrelo Bosne, blizu postojećeg kanala za infiltraciju u Konacima, a otprilike 300 m uzvodno od Rimskog mosta.
- Predložena je direktna filtracija bez koagulanata, a zbog visokog kvaliteta sirove vode. Filtrirana voda će biti hlorisana prije odlaska u postojeći rezervoar, iz kojeg će se hlorisana voda pumpati do centralnog sistema vodosnabdijevanja – opisano je u Nacrtu.
Naime, ranije realiziranim aktivnostima dostavlja se oko Q=400 l/s sa ovog izvorišta.
- Izgradnjom Filterskog postrojenja FP Bosna III, ukupnog kapaciteta Q=600 l/s, izvršila bi se realizacije jednog od dijelova Master plana, to jest zahvatanje navedene količine vode na optimalan način koji je tehnoekonomski najopravdaniji - navedeno je.
Nacrtom je ovo predviđeno kao kratkoročno rješenje dok je za dugoročno osiguranje dodatnih količina voda za potrebe vodosnabdijevanja, rješenje plansko usmjerenje izgradnje akumulacije na Crnoj Rijeci.
Kartografski prikaz iz Urbanističkog plana
- U cilju stvaranja uvjeta za realizaciju podsistema Crna Rijeka, potrebno je u narednim fazama realizacije Urbanističkog plana izvršiti daljnje analize i istraživanja, kao i projektovanja u svrhu definisanja najracionalnije ekonomsko, tehničko-tehnološko i najpovoljnije rješenje na duži period. Vrijeme potrebno za planiranje i izgradnju brane se procjenjuje na otprilike 6 šest godina do završetka, te je stoga potrebno neposredno otpočeti sa fazom projektovanja i pripremnim radnjama za realizaciju projekta - navodi se.
Realizacija ovog projekta podrazumijeva zadržavanje izvorišta vode za piće u Sarajevskom polju koje bi, kako se dodaje, bila stalna aktivna rezerva.
- U ovom kontekstu, čitav vodovodni sistem Kantona Sarajevo treba prekomponovati, drugačije konceptualno postaviti, sa drugim trasama glavnih transportnih i distributivnih cjevovoda, sa pratećim glavnim objektima u smislu rezervoara i eventualno pumpnih stanica, sa ciljem uspostavljanja efikasnih zona potrošnje. Postojeći objekti bi se maksimalno iskoristili i eventualno optimizirali - zaključeno je.
Ono što bi moglo kočiti ovaj projekat jeste transport vode od izvorišta kroz entitet Republika Srpska. Ovakvo rješenje zahtijevalo bi međuentitetsku saradnju sa vlastima RS-a kroz čiju teritoriju bi cjevovod prolazio.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.