Koliko osoba sa invaliditetom zapošljavaju institucije Bosne i Hercegovine, bilo je zastupničko pitanje koje je sredinom prošlog mjeseca postavljeno za 75 bh. institucija. Dosad ih je odgovorilo tek osam.
No u tih osam institucija, koje zbirno imaju skoro 360 zaposlenih, radi samo jedna osoba sa invaliditetom, i to u Sekretarijatu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine koji ima 189 zaposlenih.
Entitetski zakoni koji su na snazi duže od decenije propisali su obavezu poslodavaca, tako i institucija, da na svakih 16 zaposlenih imaju uposlenu jednu osobu sa invaliditetom.
Ovakva obaveza ne postoji na državnom nivou, što se primjećuje i iz dosadašnjih odgovora na zastupničko pitanje, mada je ovo i pitanje primjene jedne od evropskih direktiva.
Agencija za rad i zapošljavanje BiH ima 30 zaposlenih i u njoj "ne postoje zaposlene osobe sa invaliditetom", kako su odgovorili.
Agencija za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvalitete BiH među svojih 20-ak zaposlenih nema zaposlenih osoba sa invaliditetom. Ured za razmatranje žalbi ima 38 zaposlenih i među njima nijednu osobu sa invaliditetom. Agencija za osiguranje u BiH ima desetak zaposlenih, nijednu osobu sa invaliditetom.
Isti je slučaj sa Pravobranilaštvom BiH, kao i s Direkcijom za ekonomsko planiranje koje imaju po 20-ak zaposlenih.
Osim toga, dio ovih institucija nema prilagođen pristup i prostorije za osobe sa invaliditetom niti imaju prilagođene web stranice. U poslednjih deset godina, što je također bilo zastupničko pitanje Mije Karamehić Abazović (NiP), nisu imali nikakvih edukacija i mjera kako bi potakli zapošljavanje osoba s invaliditetom.
- Prostorije Agencije za unapređenje stranih investicija BiH (FIPA) nalaze se u zajedničkom poslovnom prostoru na adresi Dubrovačka 6, Sarajevo, gdje je smješten veći broj institucija BiH. Prilaz zgradi moguć je isključivo stepenicama, bez pristupne rampe ili lifta, što onemogućava pristup osobama s invaliditetom...
U proteklom periodu FIPA nije realizovala specijalizirane programe edukacije ili mjere pozitivne diskiminacije usmjerene isključivo na zapošljavanje osoba sa invaliditetom. Međutim, Agencija u potpunosti poštuje zakonske odredbe koje se odnose na zabranu diskriminacije i jednak pristup tržištu rada... – tvrde iz FIPA-e koja među 30-ak zaposlenih nema nijednog radnika sa statusom osobe sa invaliditetom.
Karamehić-Abazović prokomentirala je da je sramotno nizak nivo zaposlenih osoba sa invaliditetom u bh. institucijama kao i da nemaju prednost na konkursima.
Kazala je da namjerava u novom zakonu o javnim nabavkama, koji se priprema, predložiti mjere u smislu da poslodavci koji zapošljavaju osobe sa invaliditetom i kompanije koje su u vlasniptvu osoba sa invaliditetom ostvaruju poticaje, te predložiti i izmjene Zakona o zabrani diskriminacije i eventualno izmjene Zakona o državnoj službi.