open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Sad se najviše razmnožavaju
Ovo je period kada zmije izlaze iz skrovišta: Šta treba znati u sezoni ugriza
Livanjski kanton je prostorno najveći kanton s četiri velika krška polja, što znači da su zmije otrovnice tu česta pojava. Tamošnji stručnjaci dali su preporuke šta uraditi u slučaju ujeda
AUTOR: FTV/FAktor
23.05.2025. u 08:18
get url
text
Ilustracija
Ilustracija
Kraj aprila i maj mjesec ključni je period kada se zmije izvlače iz skloništa, a vrijeme je to i kada se razmnožavaju, pa se pojavljuju u većem broju.
Zato za sve one koji borave u prirodi ili obavljaju poljoprivredne poslove opreza nikad dosta.
Livanjski kanton je prostorno najveći kanton s četiri velika krška polja, što znači da su zmije otrovnice tu česta pojava. Tamošnji stručnjaci dali su preporuke šta uraditi u slučaju ujeda. 
U domovima zdravlja Livanjskog kantona imaju izvjesne količine seruma protiv zmijskog otrova, a u toku je nabavka novog, piše FTV.
Dosad, za razliku od prethodnih godina, nije bilo pacijenata koji su se javljali sa zmijskim ugrizima.
- U prosjeku imamo četiri-pet ugriza godišnje, a samo smo 2019. imali u toku sezone sedam ugriza. Radi se o ujedima zmija otrovnica. Nismo imali smrtnih slučajeva, sve osobe koje su doživjele takvo nešto uspješno su izliječene bez posljedica - istakla je dr. Diana Mamić,  direktorica Zavoda za javno zdravstvo Livanjskog kantona.
Struka kaže da je u tim neugodnim i iznimno stresnim trenucima najvažnije ostati smiren, pozvati Hitnu pomoć i ne kretati se jer kretanjem ubrzavamo cirkulaciju krvi, a samim tim i brže širenje otrova.
- S obzirom na to da su simptomi crvenilo, bol i oteklina, koja s vremenom sve više napreduje, uvijek preporučimo da se skine sat, prstenje, uske čarape i slično, da ne bi došlo do kompresije tog dijela tijela - pojašnjava dr. Vilma Mihaela Cikojević, zaposlenica Doma zdravlja Livno.
Odgovorila je i koliko ljudi imaju vremena od ujeda otrovnice do primanja seruma.
- Ovisi o dobi pacijenta, o stanju i drugim bolestima pacijenta, o količini otrova. Ukoliko se radi o zmijama otrovnicama, cilj je da se što prije pacijent transportira do hitne medicinske pomoći. Serum je najučinkovitiji, ako se primijeni unutar prva četiri sata - naglasila je dr. Cikojević.
Ali i sa samim serumom treba oprezno postupati.
Stoga je, u slučaju da uočimo zmiju, najbolje skloniti se, ona će sama otići, a da ne bismo imali neželjene goste, teren oko kuća i stambenih zgrada treba redovno čistiti, jer tamo gdje je uređeno i pokošeno nema ni skloništa, a ni glodavaca kojima se zmije hrane.
comment
prikaži komentare (0)
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.