U Narodnu skupštinu RS-a stigli su materijali među kojima su četiri zakonska prijedloga koji će danas po hitnom postupku biti razmatrani na posebnoj sjednici koja počinje u 15 sati.
U Prijedlogu Zakona o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH je navedeno da se Zakon o Sudu Bosne i Hercegovine, Zakon o Tužilaštvu, Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću i Zakon o Državnoj agenciji za istrage i zaštitu BiH (SIPA) neće primjenjivati niti izvršavati na teritoriji RS-a.
- Zabranjuje se rad i postupanje institucija čiji rad je regulisan zakonima iz čl. 2. do 4. ovog zakona na teritoriji Republike Srpske - piše u članu 5. ovog zakona.
Nadalje, navodi se da nadležne institucije i organi RS-a su obavezni preduzeti sve mjere i radnje iz svoje nadležnosti radi obezbjeđenja sprovođenja ovog zakona.
- Lica koja su dužna da postupaju po odredbama ovog zakona izuzimaju se od krivične odgovornosti propisane krivičnim zakonodavstvom BiH i krivičnim zakonodavstvom RS-a za krivična djela u vezi sa izvršenjem ovog zakona, a nadležne institucije i organi RS-a osigurat će im i pružiti svu neophodnu zaštitu u vezi sa primjenom ovog zakona - navodi se.
S ciljem sprovođenja ovog zakona, Vlada RS-a će donijeti potrebne podzakonske propise.
U dopuni Krivičnog zakonika RS-a uvodi se novo krivično djelo - nepoštovanje ili neizvršavanje odluka institucija ili organa RS-a.
"Službeno ili odgovorno lice u instituciji Republike Srpske ili jedinici lokalne samouprave ili bilo kojem organu jedinice lokalne samouprave, kao i službeno ili odgovorno lice iz Republike Srpske koje obavlja dužnost u institucijama Bosne i Hercegovine, koje ne primijeni, ne sprovede, ne izvrši ili na drugi način ne poštuje odluku institucija ili organa Republike Srpske ili koje spriječi, odnosno na drugi način omete primjenu, sprovođenje ili izvršenje takve odluke, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina".
Dodaje se i da se za ovo krivično djelo izriče mjera sigurnosti zabrana vršenja poziva, djelatnosti ili dužnosti.
Zastupnici NSRS-a raspravljat će danas i o Prijedlogu zakona visokom sudskom i tužilačkom vijeću RS-a.
Ovim zakonom osniva se Visoki sudski i tužilački savjet Republike Srpske i uređuje njegov rad, organizacija, nadležnosti, ovlaštenja, uvjeti i mandat za vršenje sudijske i tužilačke funkcije, imenovanje i premještaj sudija i javnih tužilaca, privremeno upućivanje sudija i javnih tužilaca, ocjenjivanje sudija i javnih tužilaca, disciplinska odgovornost…
Navodi se da će se VSTV RS-a finansirati iz budžeta RS-a i donatorskih sredstava, te da će imati 13 članova.
Navodi se da će se po čeriri člana birati iz reda sudija, odnosno tužilaca, dok su članovi Vijeća i tri istaknuta pravnika, koje bira Narodna skupština RS-a, te predstavnik Advokatske komore RS, entitetski ministar pravde, a konstitutivni narodi i ostali će biti proporcionalno zastupljeni.
U ovom zakonu je definisan i javni poziv za izbor, kriteriji i drugo.
Na dnevnom redu današnje posebne sjednice NSRS-a je i Prijedlogu zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija, a o kojem smo ranije pisali u više navrata.